Trwa ładowanie...

Coraz lepsze nastroje wśród przedsiębiorców

Wskaźnik BIG, mierzący poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, rośnie nieprzerwanie od 12 miesięcy - wynika z opublikowanego we wtorek raportu BIG, przygotowanego przez BIG InfoMonitor. Najlepsze nastroje panują w branży finansowej.

Share
Coraz lepsze nastroje wśród przedsiębiorcówŹródło: Fotolia, fot: Kzenon
du0scbm

- Główny Wskaźnik BIG osiągnął poziom 19,32 pkt, czyli 1,5 pkt więcej niż 3 miesiące temu. Tym samym indeks rośnie już od 12 miesięcy. Taki trend wzrostowy odnotowaliśmy po raz pierwszy od początku badania - wskazał prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

Wskaźnik BIG może przyjmować wartości od minus 100 do 100 pkt. Wzrost jego wartości oznacza poprawę oceny bezpieczeństwa działalności gospodarczej, natomiast spadek - pogorszenie sytuacji.

Jak wskazali autorzy badania, na obecny poziom indeksu wpływ mają bardziej pozytywne oceny sytuacji we wszystkich badanych branżach. "W ocenie respondentów wzrosła zdolności kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań zgodnie z terminem. Przedstawiciele badanych firm oceniają również, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy zmaleje poziom przeterminowanych wierzytelności wśród klientów indywidualnych" - napisano w raporcie.

du0scbm

Dodano, że najlepsze nastroje panują w branży finansowej, gdzie wskaźnik BIG wzrósł w ciągu kwartału o 4,86 pkt i wynosi rekordowe 34,1 pkt. Wysoki wzrost - o 3,63 pkt - nastąpił również wśród przedsiębiorców z sektora MŚP. "Na tak znaczącą poprawę wskaźnika BIG wpływ miało zwiększenie zdolności kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań oraz spadek poziomu przeterminowanych wierzytelności - zarówno w przypadku klientów indywidualnych, jak i biznesowych - w porównaniu do poprzedniego kwartału" - wyjaśnili autorzy badania.

Nastroje poprawiły się też wśród firm budowlanych - o 9,32 pkt - i wskaźnik dla tego sektora wynosi ponad 15 pkt. "Poprawa ta wynika z polepszającej się sytuacji gospodarczej w państwie oraz dużej ilości nowych inwestycji rządowych w infrastrukturę" - wyjaśniono w raporcie.

Z badania wynika ponadto, że na koniec lutego br. wzrosła liczba firm, które otrzymują więcej niż 75 proc. płatności w terminie. Grupa ta powiększyła się o 3 pkt proc. i wynosi 46 proc. Powiększyła się też grupa firm, która otrzymuje 90 proc. należności w terminie.

"Najlepiej swoją sytuację finansową oceniają dostawcy usług finansowych, wśród których 84 proc. respondentów otrzymuje między 76 a 100 proc. płatności na czas. Należy zwrócić uwagę, że w trzy miesiące grupa ta zwiększyła się o 6 pkt proc. Na drugim miejscu pod względem otrzymywania płatności są badani z branży usług masowych, wśród których połowa firm otrzymuje między 76 a 100 proc. płatności w terminie. Najwolniej płatności spływają do firm z branży budowlanej" - czytamy w raporcie.

du0scbm

Z danych wynika również, że od ponad pół roku spada liczba przedsiębiorców, którzy oceniają, że suma przeterminowanych należności, z jakimi zalegają na ich rzecz kontrahenci, przekracza 100 tys. zł. To co czwarta firma w Polsce; tymczasem jeszcze 3 miesiące temu grupa ta stanowiła 28 proc. ankietowanych.

"Zdecydowanej poprawie uległa sytuacja wśród firm z branży usług finansowych, gdzie o 11 pkt proc. spadła liczba respondentów, którzy oceniają, że suma przeterminowanych należności, z jakimi zalegają na ich rzecz kontrahenci, przekracza 100 tys. zł. Najmniejsze problemy z przeterminowanymi należnościami mają przedstawiciele sektora e-commerce, wśród których zaległości powyżej 100 tys. zł dotyczą zaledwie 8 proc. badanych" - podał BIG InfoMonitor. Zaznaczono jednak, że grupa ta zmniejszyła się od grudnia 2013 r. o 5 pkt proc.

du0scbm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du0scbm
du0scbm