Trwa ładowanie...

Coraz więcej imigrantów zakłada w Niemczech firmy. Również Polacy

W 2013 roku znów wzrosła liczba nowych firm zakładanych w Niemczech przez imigrantów. Ten trend będzie się utrzymywać również w bieżącym roku

Coraz więcej imigrantów zakłada w Niemczech firmy. Również PolacyŹródło: © Maridav - Fotolia.com
d1zp1au
d1zp1au

W 2013 roku znów wzrosła liczba nowych firm zakładanych w Niemczech przez imigrantów. Ten trend będzie się utrzymywać również w bieżącym roku.

Państwowy Bank Rozwoju (KfW) podaje, że w 2013 roku, co piątą firmę założyli w Niemczech imigranci (o 93 tys. więcej, niż w 2012 roku). 21 procent spośród prawie 868 tys. przedsiębiorców, którzy w 2013 roku zarejestrowali się jako podmiot gospodarczy, to przyjezdni, którzy albo posiadają wyłącznie zagraniczne obywatelstwo, albo przyjęły niemieckie.

Polacy na trzecim miejscu

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat (2008-2013) najliczniejszą grupą zakładających firmy w Niemczech byli Turcy (21 procent), Rosjanie (10 procent), Polacy (7 procent) i Włosi (5 procent).

Wielu zaczyna od handlu

Osoby o imigranckich korzeniach bardziej ofensywnie podchodzą do zakładania firm niż Niemcy. Na przykład zatrudniają pracowników nawet wtedy, gdy założenie firmy nastąpiło w wyniku utraty pracy albo braku lepszej alternatywy, podkreśla bank KfW. – Ponad ¼ imigrantów zakładających firmy zaczyna od handlu – mówi Joerg Zeuner, główny ekonomista banku KfW. - Przyjmujemy, że wielu z nich ma niezłe rozeznanie rodzimego rynku – dodaje.

d1zp1au

Udział imigrantów, którzy napotykają trudności w finansowaniu swoich projektów, zmalał w porównaniu z 2012 rokiem z 34 do 25 procent. Z drugiej strony imigranci mają częściej problemy ze sfinansowaniem swojego projektu, niż przeciętny założyciel firmy ( w 2013 roku: 17 proc.).

Trudne pierwsze lata

Bank zauważa też, że wskaźnik likwidacji firm jest stosunkowo wysoki. 15 procent firm przestaje istnieć już po 12 miesiącach działalności. Po trzech latach wskaźnik likwidacji wzrasta do 30 procent. W przypadku firm, których właścicielami są osoby pochodzenia imigranckiego, wskaźnik jest nieco wyższy (21 procent po roku, 39 proc. po trzech latach).

Zeuner zaznacza, że obywatelstwo właściciela firmy nie jest decydującym czynnikiem ryzyka. Raczej chodzi o to, że imigranci zakładający firmy są jeszcze bardzo młodzi i często bezrobotni.

- Poza tym likwidują firmy również wtedy, gdy otrzymają atrakcyjną ofertę pracy - twierdzi główny ekonomista KfW.

d1zp1au

OTS, DPA, DW / Iwona D. Metzner

d1zp1au
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zp1au