Coraz więcej Polaków żyje w biedzie

W Polsce zwiększa się liczba osób żyjących na granicy minimum egzystencji - tak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego za ubiegły rok. Najpoważniejszymi czynnikami generującymi ubóstwo są: bezrobocie, słabe wykształcenie i liczba dzieci na utrzymaniu.

Coraz więcej Polaków żyje w biedzie
Źródło zdjęć: © AFP | DOMINIQUE FAGET

13.07.2010 | aktual.: 13.07.2010 14:41

Zawarta w raporcie liczba dwóch milionów 200 tysięcy osób odnosi się głównie do bezrobotnych z terenów rolniczych. Najwięcej osób w warunkach skrajnego ubóstwa żyło w minionym roku województwach: podlaskim, świętokrzyskim i lubelskim. Najmniej natomiast - na Mazowszu, w Łódzkiem i na Opolszczyźnie.

Z badań wynika również, że największa skala skrajnego ubóstwa występuje wśród osób bezrobotnych i ich rodzin, ludzi nie posiadających wykształcenia, a także wśród rodzin wielodzietnych: w ubiegłym roku 22 procent polskich dzieci - co piąte dziecko - żyło w biedzie (to ponad 650 tysięcy dzieci).

Według Raportu GUS - w Unii Europejskiej większy niż w Polsce odsetek dzieci żyjących poniżej minimum socjalnego odnotowano jedynie we Włoszech, Bułgarii, Rumunii i na Łotwie.

Jak podkreśla dyrektor Caritas Polska, ksiądz Marian Subocz - takie dane świadczą o zbyt małym wsparciu państwa dla najuboższych w Polsce. - Jeśli mówimy, że polska gospodarka am się dobrze, a jednocześnie zwiększa się liczba ludzi ubogich, to wydaje się, że jest problem w realizowaniu naszej polityki społecznej i państwo zaczyna oszczędzać na sprawach socjalnych - uważa ksiądz Subocz i podkreśla, że państwo powinno być bardziej solidarne wobec ubogich.

Ksiądz Subocz poinformował również, że Caritas Polska wraz z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim przygotowuje własny raport na temat ubóstwa w różnych grupach społecznych w Polsce. Dokument ma być gotowy za trzy miesiące i będzie bardzo pomocny w planowaniu sposobów niesienia pomocy potrzebującym.

Ksiądz Marian Subocz zwraca uwagę na fakt, że liczba osób ubogich zwiększa się w całej Unii Europejskiej, która ten rok ogłosiła Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Jak wyjaśnia ksiądz Subocz - Caritas Polska w tej chwili stara dbać przede wszystkim o dzieci, aby nie "dziedziczyły" ubóstwa swoich rodzin, ale w naszym kraju istnieje także potrzeba wspierania chorych i niepełnosprawnych czy matek samotnie wychowujących dzieci.

Dyrektor Caritas Polska zaznacza jednocześnie, że opieka nad najuboższymi nie należy do obowiązków organizacji pozarządowych, ale jest zadaniem państwa.

W tym roku minie 20 lat od momentu reaktywowania działalności Caritas Polska. W tym czasie organizacja, działająca w 44 polskich diecezjach i archidiecezjach utworzyła w kraju wiele placówek opiekuńczych i wychowawczych: między innymi Stacje Opieki Caritas, ośrodki rehabilitacyjne, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej czy świetlice oraz kuchnie zarówno dla dzieci, jak i osób w podeszłym wieku.

Caritas Polska współpracuje również z organizacjami międzynarodowymi, wraz z którymi uczestniczy w projektach pomocowych realizowanych na całym świecie.

biedapieniądzeubóstwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)