Trwa ładowanie...
d2uay5d

CPI w XII'11 4,6 proc., wzrost PKB w IV kw. '11 ponad 4 proc. - BofA/ML

06.01. Warszawa (PAP) - Inflacja w grudniu 2011 r. wyniosła 4,6 proc., a wzrost gospodarczy w IV kwartale ubiegłego roku mógł wynieść ponad 4 proc., co oznacza, że wzrost PKB w...

Share
d2uay5d

06.01. Warszawa (PAP) - Inflacja w grudniu 2011 r. wyniosła 4,6 proc., a wzrost gospodarczy w IV kwartale ubiegłego roku mógł wynieść ponad 4 proc., co oznacza, że wzrost PKB w całym 2011 r. mógł wynieść więcej, niż prognozowane przez BofA/ML 3,8 proc. - wynika z piątkowego raportu Bank of America/Merrill Lynch. Ekonomiści banku uważają, że na styczniowym posiedzeniu RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian i nie spodziewają się oni podwyżek stóp w tym roku.

"Ostatnie mocne dane o aktywności gospodarczej stanowią ryzyko, że wzrost PKB w 2011 r. był wyższy od prognozowanych przez nas 3,8 proc. Nadal uważamy, że NBP na styczniowym posiedzeniu nie zmieni stóp procentowych i sądzimy, że kolejny ruch będzie obniżką" - napisano w piątkowym raporcie.

"Jest mało prawdopodobne, by Polsce udało się odizolować od spowolnienia w strefie euro, gdyż jej powiązania handlowe są silne, i nie będzie wsparcia ze strony fiskalnej, jakie miało miejsce w 2009 r. Stosunkowo słaby rynek pracy i zacieśnienie fiskalne w 2012 r. osłabią presje popytową na ceny. Podwyżka stóp procentowych może nie dać znacznego wsparcia złotemu, gdyż deprecjacja wynika głownie z czynników zewnętrznych" - dodano.

d2uay5d

"Utrzymująca się dywergencja między danymi gospodarczymi a wynikami ankiet w jeszcze większym stopniu komplikuje pracę RPP, już w i tak pełnym niepewności otoczeniu. Dane o produkcji i sprzedaży detalicznej za listopad okazały się lepsze od oczekiwań i wyniosły odpowiednio 8,7 proc. rdr i 12,6 proc. rdr. Co stoi w sprzeczności z wynikami badań nastrojów w kraju i zagranicą. Przy tym tempie wzrost PKB w IV kw. mógł wynieść dobrze ponad 4 proc., co sugeruje, że w całym 2011 r. wzrost PKB mógł wynieść więcej niż 3,8 proc." - napisano.

"Inflacja w grudniu prawdopodobnie wyniosła 4,6 proc." - zaznaczono w raporcie.

Dane o inflacji w grudniu GUS poda w piątek, 13 stycznia, o 14.00. (PAP)

fdu/ bg/

d2uay5d

Podziel się opinią

Share
d2uay5d
d2uay5d