Trwa ładowanie...
d1jqv1w
finanse
03-03-2014 10:22

Credit Agricole podnosi prognozę wzrostu PKB w Polsce w '14 do 3,3 proc. (opinia)

...

d1jqv1w
d1jqv1w

03.03. Warszawa (PAP) - Bank Credit Agricole w poniedziałkowym raporcie podniósł prognozy wzrostu PKB w Polsce w latach 2014-2015 do odpowiednio 3,3 proc. i 3,8 proc.

"Biorąc pod uwagę napływające w ostatnim czasie dane dotyczące realnej sfery gospodarki, jak i tendencje sygnalizowane w badaniach koniunktury zrewidowaliśmy w górę naszą prognozę tempa wzrostu PKB na 2014 i 2015 rok. Oczekujemy, że średniorocznie wyniesie ono 3,3 proc. rdr w 2014 roku (2,8 proc. przed rewizją), a w 2015 roku będzie równe 3,8 proc. (poprzednio 3,4 proc.)" - napisano w raporcie.

Zdaniem analityków banku głównym źródłem silniejszego wzrostu gospodarki w tym roku będzie wyższa od oczekiwanej dynamika popytu krajowego, wynikająca zarówno z ożywienia konsumpcji, jak i inwestycji.

"W kierunku przyśpieszenia konsumpcji będą oddziaływały malejąca skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania, utrzymująca się relatywnie niska inflacja, wysoka dostępność kredytów konsumpcyjnych oraz wyhamowanie negatywnych tendencji na rynku pracy (zwiększone poczucie stabilności zatrudnienia), sprzyjające poprawie nastrojów konsumenckich. Taką ocenę potwierdzają najnowsze dane GUS o koniunkturze konsumenckiej, zgodnie z którymi w lutym br. wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej ukształtował się na poziomie najwyższym od sierpnia 2010 roku" - oceniają.

d1jqv1w

"Natomiast wzrost inwestycji ogółem będzie wspierany przez przyśpieszenie inwestycji przedsiębiorstw (głównie dużych firm eksportowych) oraz wzrost inwestycji publicznych (efekt niskiej bazy). Tym samym, w 2014 roku wkład inwestycji ogółem do wzrostu PKB będzie dodatni" - dodają.

Credit Agricole ocenia też, że w 2014 roku wkład eksportu netto do PKB będzie stopniowo malał, ale wciąż pozostanie wysoki.

"Taki kierunek zmian zostanie osiągnięty przy stabilizacji dynamiki eksportu na wysokim poziomie oraz stopniowo przyśpieszającym imporcie. Polski eksport zyska przede wszystkim dzięki poprawiającej się sytuacji makroekonomicznej w strefie euro. Taki scenariusz jest spójny ze strukturą produkcji przemysłowej w IV kw. (wysoka dynamika w gałęziach, których produkcja skierowana jest przede wszystkim za granicę) oraz badaniami koniunktury (składowa indeksu PMI dotycząca nowych zamówień eksportowych utrzymywała się w ostatnich miesiącach na wysokim poziomie)" - uważają analitycy banku.

"W wyniku odbudowującego się popytu krajowego będziemy mieć do czynienia również ze wzrostem dynamiki importu, aczkolwiek będzie się ona utrzymywać poniżej tempa wzrostu eksportu" - dodają.

d1jqv1w

Z prognoz Credit Agricole wynika też, że w 2015 roku kontynuowane będą tendencje zarysowane w latach 2013-2014.

"Gospodarka będzie powracała do równowagi przy malejącym bezrobociu oraz dalszym umacnianiu się popytu wewnętrznego. Malejący wkład eksportu netto na rzecz wyższego popytu krajowego sprawi, że wzrost gospodarczy w Polsce stanie się bardziej zrównoważony i tym samym bardziej trwały" - głosi raport. (PAP)

bg/ asa/

d1jqv1w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jqv1w