Cudzoziemcy chcą pracować w Polsce

Mimo odpływu znacznej liczby polskich
pracowników po 1 maja 2004 roku tylko nieznacznie zwiększyło się
zainteresowanie zatrudnianiem cudzoziemców przez śląskich
pracodawców - poinformowało biuro prasowe wojewody
śląskiego.

09.08.2006 | aktual.: 09.08.2006 12:11

_ W pierwszym półroczu tego roku odnotowano zwiększone zainteresowanie otrzymaniem zezwolenia ze strony pracodawców, co jednak nie przekłada się na gwałtowny wzrost liczby wniosków o wydanie zezwoleń _ - powiedział Łukasz Łata z biura prasowego wojewody.

Dodał, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest najprawdopodobniej dość czasochłonna procedura wydawania pozwoleń oraz koszt jego uzyskania - blisko 900 zł. Pracodawca zainteresowany zatrudnieniem cudzoziemca musi bowiem udokumentować, że na lokalnym rynku pracy nie może znaleźć polskich pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

Ponadto zezwolenie wydawane jest dla określonego pracodawcy i dokładnie określa okres zatrudnienia oraz zajmowane przez cudzoziemca stanowisko. Oznacza to, że obcokrajowiec nie może pracować u innego pracodawcy, wykonując np. prace dorywcze.

Jak podaje Wydział Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, między drugim półroczem 2004 roku (od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej) do chwili obecnej wpłynęło ponad 1800 wniosków o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Wojewoda śląski wydał w tym czasie blisko 1500 takich pozwoleń. W 2003 roku złożono 1628 wniosków, a wojewoda wydał 1471 pozwoleń.

Najwięcej zezwoleń wydano dla obywateli Ukrainy - 286. W dalszej kolejności są to obywatele Stanów Zjednoczonych - 163 oraz Włoch (96) i Indii (93). Pracownicy zza granicy najczęściej znajdują zatrudnienie w przetwórstwie przemysłowym, informatyce lub w edukacji. Amerykanie z reguły ubiegali się o pracę tzw. native speakerów, czyli nauczycieli w szkołach językowych, z kolei Hindusi to pracownicy hutniczego koncernu Mittal Steel Poland.

Nie wiadomo na jaką skalę cudzoziemcy zatrudniani są w województwie śląskim nielegalnie. Od początku ubiegłego roku do czerwca tego roku służby wojewody przeprowadziły 58 kontroli legalności zatrudnienia. Za zatrudnianie cudzoziemców bez zezwolenia ukarano 10 pracodawców, kary spotkały też 13 pracujących nielegalnie obcokrajowców.

W ostatnim czasie jedne z największych organizacji przedsiębiorców: Business Centre Club oraz Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" zaapelowały o otwarcie rynku pracy dla pracowników ze Wschodu, tłumacząc to - spowodowanym wyjazdami do pracy za granicą - niedoborem kadr w różnych sektorach gospodarki. Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w poszukiwaniu pracy za granicą wyjechało dotąd około 600 tys. Polaków. Na koniec czerwca tego roku stopa bezrobocia w województwie śląskim wyniosła 14,2%. Według najnowszych danych Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, pod koniec czerwca stopa bezrobocia w kraju wyniosła 16%.

Źródło artykułu:PAP
cudzoziemcypolskazatrudnienie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)