Trwa ładowanie...

Cyfrowy Polsat kupił Telewizję Polsat

Cyfrowy Polsat kupił za 3,75 mld zł 2.369.467 akcji w kapitale zakładowym TV Polsat stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego spółki - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Cyfrowy Polsat kupił Telewizję PolsatŹródło: Jupiterimages
d1jx4jt
d1jx4jt

"Finansowanie nabycia akcji TV Polsat będzie pochodziło z kredytów, które zostały udzielone na podstawie zawartej przez Spółkę w dniu 31 marca 2011 r. umowy kredytu (ang. Senior Facilities Agreement) oraz umowy kredytu pomostowego (ang. Bridge Facility Agreement) o zawarciu, których Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 11/2011 r. z dnia 31 marca 2011 r., a w części poprzez umowne potrącenie wierzytelności Spółki wobec Sprzedających z tytułu zapłaty za Akcje a wierzytelności Sprzedających wobec Spółki z tytułu zapłaty części ceny za akcje TV Polsat z tytułu ich sprzedaży na rzecz Spółki" - napisano w komunikacie.

W połowie listopada 2010 roku spółka informowała, że zgodnie z zawartą umową 69,33 proc. ceny, czyli 2.600.000.000 zł, zostanie zapłacona w formie przelewu na rachunki sprzedających w dniu przeniesienia własności akcji, a pozostałe 1.150.000.003,32 zł przez potrącenie wierzytelności spółki.

Dzięki akwizycji Grupa Cyfrowy Polsat staje się liderem rynku medialnego w Polsce o przychodach 2,4 mld zł, według łącznej sprzedaży Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat za 12 ostatnich miesięcy zakończonych 30 czerwca 2010 r. Struktura połączonych przychodów pro forma obu spółek jest optymalnie zdywersyfikowana, gdzie 55% sprzedaży, czyli 1,315 mld zł stanowią przychody z abonamentu, a 38% (910 mln zł), to wpływy z reklamy telewizyjnej.

d1jx4jt

Pozostałe przychody wynoszą 178 mln zł, co odpowiada 7-procentowym udziałom w całej sprzedaży. Podobnie kształtowałaby się struktura EBITDA. Łączna wartość skonsolidowanego zysku EBITDA pro forma wypracowanego w okresie 12 miesięcy zakończonym 30 czerwca br. wynosi blisko 650 mln zł, z czego 58% przypada na Cyfrowy Polsat, a 42% na Telewizję Polsat.

Zdaniem analityków przejęcie 100 proc. akcji telewizji Polsat przez Cyfrowy Polsat to dobry krok dla obu spółek, który pozwoli na budowę platformy medialnej, walkę z konkurencją i nowe inwestycje.

Analityk CA IB Unicreditgroup Przemysław Sawała-Uryasz uważa, że przejęcie telewizji Polsat przez Cyfrowy Polsat to krok w kierunku budowy platformy zintegrowanej medialnej. - Wpisuje się on w rynkowy trend - czyli łączenia się grup medialnych z grupami telekomunikacyjnymi i konwergencji zarówno treści, jak i sposobu przesyłu tych informacji, włączając w to internet i telewizję - zaznaczył. Podkreślił, że połączone spółki będą bardziej konkurencyjne dzięki wspólnemu i tańszemu marketingowi i promocji. - Podobnym przykładem jest umowa o współpracy TVN i Telekomunikacji Polskiej. Tutaj oczywiście mamy do czynienia ze współpracą, a w przypadku Polsatu z ewidentnym powiązaniem kapitałowym, ale są to kroki zmierzające w tym samym kierunku. Nie będziemy musieli długo czekać na podobne działania ze strony konkurencji na rynku, czyli Cyfry+, która pewnie będzie również poszukiwała podmiotu telekomunikacyjnego - powiedział.

Grzybowski uważa, że transakcja jest atrakcyjna dla Cyfrowego Polsatu. - Wycena telewizji Polsat jest niższa niż wycena rynkowa TVN. Z tego powodu dla Cyfrowego Polsatu jest to wartość dodana - powiedział. Dodał, że po przejęciu możliwe są dwa scenariusze. W pierwszym utrzymany zostanie dotychczasowy status quo i oba podmioty będą działały jak do tej pory, tylko pod szyldem jednej grupy.

d1jx4jt

- Jest też możliwość zmiany strategii, na przykład większej promocji własnego kontentu kosztem treści dostarczanej przez konkurencję - zaznaczył.

W opinii eksperta przejęcie telewizji Polsat jest odpowiedzią na umowę o współpracy pomiędzy TVN i TP SA i transakcji zakupu przez TVN platformy cyfrowej. - Tutaj jest akurat na odwrót. Platforma cyfrowa kupuje nadawcę - podsumował.

Również analityk Expandera Marek Arent uważa, że transakcja jest dobra dla obu spółek. - Umocni to pozycję grupy na rynku także poprzez zmniejszenie wydatków, kosztów. Powinno też poprawić efektywność Cyfrowego Polsatu. To także uporządkowanie działalności całej grupy - zaznaczył. Podkreślił też, że dzięki transakcji właściciel Polsatu Zygmunt Solorz-Żak zdobędzie finansowanie dla swoich nowych inwestycji.

d1jx4jt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jx4jt