Cykl życia pracownika w organizacji
W marketingu mówi się o cyklu życia produktu, natomiast w obszarze HR możemy prześledzić cykl życia pracownika w firmie
02.11.2011 | aktual.: 02.11.2011 16:50
Wyróżniamy pięć etapów cyklu życia pracownika:
1. Adaptacja
Pierwszy etap to przystosowanie nowego pracownika w dwóch wymiarach, społecznym i zawodowym. W wymiarze społecznym jest to przystosowanie do nowego zespołu, panującej w firmie kultury organizacyjnej. Nowy pracownik powinien otrzymać wiedzę na temat celów, misji, wartości organizacji. W wymiarze zawodowym jest to przystosowanie do nowego stanowiska pracy i przypisanych obowiązków. Z perspektywy pracownika jest to także okres, gdy weryfikuje się zaprezentowane na etapie rekrutacji i selekcji korzyści wynikające z zatrudnienia (Employee Value Proposition).
2. “Zakotwiczenie”
Po około sześciu miesiącach nowy pracownik powinien poczuć się w pełni zaangażowany i wdrożony w swoje obowiązki. Motywacja do pracy jest wówczas wysoka. Posiada on również jasność co do stawianych wobec niego oczekiwań.
3. Kompetencja w wykonywaniu obowiązków
Po następnych sześciu do dwunastu miesięcy pracownik powinien osiągnąć biegłość w realizowanych obowiązkach. Jego motywacja jest wciąż na wysokim poziomie.
4. Monotonia
Etap monotonii może pojawić się po kilku latach od momentu zatrudnienia, jak również może zaistnieć po kilku miesiącach. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Etap ten przejawia się zmniejszeniem zaangażowania w wykonywane obowiązki, zmniejszeniem satysfakcji z pracy. Może to być spowodowane na przykład postrzeganiem swej pracy jako mało wymagającej, pozbawionej wyzwań. Efektywność pracownika maleje.
5. Brak zaangażowania
Kolejnym etap to brak zaangażowania w obowiązki i sprawy firmy, a także brak satysfakcji z pracy oraz organizacji. Efektywność pracownika jest obniża się, a jego postawa zaczyna mieć wpływ na innych pracowników. Praca dla firmy staje się ciężarem i to tylko kwestia czasu kiedy rozpocznie się aktywne poszukiwanie nowej pracy.
Rola działu HR na pierwszych trzech etapach cyklu życia pracownika polega na monitorowaniu wskaźników efektywności pracy, poziomu jego motywacji oraz zaangażowania. Szczególną uwagę należy natomiast zwrócić na pracowników znajdujących się na etapie czwartym i piątym. Należy wtedy podjąć działania mające na celu zwiększenie motywacji pracowników. Interwencja ta może przejawiać się poprzez propozycję zmiany stanowiska w obszarze organizacji (rotacja) lub na przykład zwiększenie zakresu odpowiedzialności.
"HRstandard.pl"
Polecamy serwis internetowy www.hrstandard.pl