Czas na pierwsze walne giełdy po IPO

W grudniu odbędzie się WZA, które wybierze przedstawicieli akcjonariuszy mniejszościowych w Radzie Giełdy.

Czas na pierwsze walne giełdy po IPO
Źródło zdjęć: © WP.PL

W grudniu odbędzie się WZA, które wybierze przedstawicieli akcjonariuszy mniejszościowych w Radzie Giełdy.

Zgodnie z treścią nowego statutu GPW rada nadzorcza spółki liczyć ma dwóch członków niezależnych, wybieranych przez akcjonariuszy mniejszościowych. W prospekcie emisyjnym niedawnego debiutanta zapisano, że walne zgromadzenie, które dostosuje skład rady do nowych wymogów, odbędzie się jeszcze w tym roku.

Termin jeszcze nieznany

Biorąc pod uwagę kodeksowy wymóg publikacji ogłoszenia o zwołaniu WZA co najmniej trzy tygodnie przed planowanym terminem oraz okres świąteczny, zaproszenie na walne pojawić się może już niedługo. - Wszystko wskazuje na to, że NWZA odbędzie się do końca roku. Ale data jeszcze nie jest ustalona - potwierdza prezes GPW Ludwik Sobolewski. Z informacji „Parkietu” wynika, że Skarb Państwa chce, aby była to pierwsza połowa grudnia.

Będzie to pierwsze WZA, w którym będzie mógł uczestniczyć „akcjonariat obywatelski” - czyli inwestorzy indywidualni, którzy jeszcze nie sprzedali walorów uzyskanych w ofercie.?Zapisy na akcje GPW?złożyło 323 tys. osób.

Bez problemów logistycznych

Do tej pory w WZA?uczestniczyli przedstawiciele Skarbu Państwa i kilkunastu instytucji finansowych. Zwykle odbywały się w sali notowań. Czy dla nowych inwestorów starczy miejsca? - Problemy logistyczne rozwiążemy, jeśli się pojawią. Na razie nie czynimy żadnych szczególnych przygotowań - stwierdza szef GPW.

- Choć giełda cieszy się sentymentem wśród inwestorów, nie spodziewałbym się dużej frekwencji. Inwestorzy indywidualni mogą czuć się rozczarowani brakiem informacji kierowanych do nich w trakcie oferty, niechęć ta przełożyć się może także na nieobecność na WZA - tym bardziej że przydział był niewielki - mówi Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Potwierdza to przykład PZU, którego oferta przyciągnęła ponad 251 tys. osób. Ubezpieczyciel specjalnie szykował się do czerwcowego walnego spółki zwołanego miesiąc po debiucie. Wynajęto dużą salę w hotelu, wydrukowano sporo materiałów dla akcjonariuszy. Na WZA zjawiło się jednak tylko 20 osób reprezentujących 109 akcjonariuszy (głównie instytucje). Skarb Państwa chce, aby jednego niezależnego członka rady wybrali brokerzy. Ci zaś wskażą Marię Dobrowolską, szefową Izby Domów Maklerskich.

Konrad Krasuski

ipogpwprywatyzacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)