Trwa ładowanie...
firma
24-08-2009 08:33

Czas pracy zależny od zamówień

Od jutra wejdzie w życie rządowy pakiet antykryzysowy. Zmiany w prawie pracy pozytywnie oceniają pracodawcy. Jak podkreśla Jeremi Mordasewicz z KPP Lewiatan - najważniejszą zmianą jest uelastycznienie czasu pracy. Firmy będą mogły wydłużać i skracać czas pracy proporcjonalnie do zamówień.

Czas pracy zależny od zamówień
dv17w6j
dv17w6j

Od jutra wejdzie w życie rządowy pakiet antykryzysowy. Zmiany w prawie pracy pozytywnie oceniają pracodawcy. Jak podkreśla Jeremi Mordasewicz z KPP Lewiatan, najważniejszą zmianą jest uelastycznienie czasu pracy. Firmy będą mogły wydłużać i skracać czas pracy proporcjonalnie do zamówień. Pracodawca może też później zapłacić za nadgodziny. Chociaż dla pracownika może to stanowić utrudnienie - to zakład pracy łatwiej wyjdzie z kryzysu - podkreśla Jeremi Mordasewicz

Uelastycznienie czasu pracy możliwe będzie po porozumieniu z pracownikami. Przewodniczący OPZZ Jan Guz zaznacza, że zmiany idą w dobrym kierunku, ale powinny być lepiej dopracowane. Jego zdaniem elastyczność czasu pracy już była możliwa, a nowe rozwiązania spowodują większy bałagan związany z dodatkowymi kwitami i dokumentacją.

Zmieniają się też zasady zawierania umów na czas określony. Nie mogą one trwać dłużej niż dwa lata. Jak zaznacza Jeremi Mordasewicz, luka prawna spowoduje, że pracodawcy będą mogli częściej zawierać umowy na czas określony. Trzecia umowa na czas określony nie przekształci się w umowę stałą, tak jak było to dotychczas. Mordasewicz apeluje do pracodawców o nie wykorzystywanie luki.

W skuteczność apelu nie wierzy przewodniczący OPZZ. Umowy na czas określony są niekorzystne dla pracowników, pracodawcy najpewniej to wykorzystają - dodaje Jan Guz.

Pakiet antykryzysowy przewiduje też dopłaty do pensji pracowników przedsiębiorstw zagrożonych kryzysem. Przepisy przewidujące wypłatę subsydiów wejdą w życie po oficjalnej zgodzie Komisji Europejskiej.

dv17w6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv17w6j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj