Trwa ładowanie...
d2ular0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
czechy

Czechy: Totalizator nie ma pieniędzy na wypłatę wygranych

Czeski totalizator sportowy Sazka tonie w długach i nie ma pieniędzy na wypłaty wygranych. W związku z trudną sytuacją firmy jej organizacje pracownicze ogłosiły we wtorek pogotowie strajkowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czechy: Totalizator nie ma pieniędzy na wypłatę wygranych
(Jupiterimages)
d2ular0

Związkowcy uzasadniali swą decyzję niepewną sytuacją przedsiębiorstwa, obawą o miejsca pracy oraz wynagrodzenia za marzec, o czym poinformował ich szef Jan Kaszparek.

Od ubiegłego tygodnia totalizator nie może dysponować swym majątkiem bez zgody syndyka. Dlatego też zamierza wystąpić do ministerstwa finansów o zawieszenie działalności gospodarczej do czasu pozyskania nowych środków.

Sytuację Sazki dodatkowo komplikuje to, że w styczniu padła wyjątkowo wysoka wygrana w prowadzonej przez nią loterii liczbowej, opiewająca na ponad 100 mln koron (równowartość 16,5 mln złotych). Wciąż nie wiadomo, czy zwycięzca ją otrzyma.

d2ular0

W tej chwili Sazka wypłaca tylko wygrane do 500 tys. koron (83 tys. zł). Wypłatę wyższych kwot może zapewnić ministerstwo finansów, jeśli firma wystąpi do resortu z odpowiednim wnioskiem.

We wtorek mniejsi udziałowcy spółki zwołali nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, w czasie którego głosowano nad wnioskami o odwołanie z funkcji wieloletniego prezesa Alesza Huszaka oraz o zmiany w statucie firmy, pozwalające na pozyskanie inwestora strategicznego. Oba projekty oddalono dzięki wstawiennictwu największego udziałowca totalizatora, Czeskiego Związku Wychowania Fizycznego (CzSTV).

Huszak natychmiast po zebraniu trafił do szpitala z powodu nagłego osłabienia i wyczerpania.

Postępowanie upadłościowe przeciw Sazce wszczęto na wniosek dwóch wierzycieli, w tym jednego z najbogatszych Czechów, działającego na rynku nieruchomości Radovana Vitka. Przypuszcza się, że Vitek odkupił od banków weksle Sazki o wartości 1,5 mld CZK (blisko 250 mln PLN).

d2ular0

Sazka chciałaby, aby resort finansów dał zgodę na wstrzymanie działalności do czasu uzyskania kredytu w wysokości 2,5 mld koron (415 mln zł), pozwalającego na oddalenie postępowania upadłościowego. Sprzeciwia się temu syndyk, twierdząc, że znacząco obniży to wartość rynkową firmy.

Z Pragi Michał Zabłocki

d2ular0

Podziel się opinią

Share
d2ular0
d2ular0