Część rolników może wrócić do KRUS
Część rolników prowadzących działalność
gospodarczą, a będących w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),
będzie mogła powrócić do rolniczego systemu ubezpieczeń
społecznych KRUS.
02.06.2005 | aktual.: 03.06.2005 06:57
Część rolników prowadzących działalność gospodarczą, a będących w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), będzie mogła powrócić do rolniczego systemu ubezpieczeń społecznych KRUS.
Sejmowa komisja polityki społecznej skierowała w czwartek nowelizację ustawy w tej sprawie o do II czytania.
Zmiana przepisów obejmie tych rolników, którzy z tytułu działalności pozarolniczej zapłacili w poprzednim roku podatek nie większy niż 2528 zł.
Wprowadzone 2 maja 2004 roku przepisy miały wyeliminować takie sytuacje, gdy osoba płaci składkę do KRUS, a jednocześnie utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Ubezpieczenie w KRUS jest tańsze niż w ZUS, a wprowadzone zmiany miały "uszczelnić" system dotowanych przez budżet ubezpieczeń rolniczych.
Po weryfikacji dokonanej przez Kasę Ubezpieczenia Społecznego Rolników (KRUS) okazało się, że spośród 1,6 mln osób tam ubezpieczonych, wiele prowadziło działalność poza rolnictwem. Z tej grupy 60 tys. osób zobligowano do przeniesienia się do ZUS. Ponad 30 tys. rolników zdecydowało się na zlikwidowanie działalności pozarolniczej z tego powodu.
Zdaniem ministerstwa polityki społecznej, które przygotowało projekt nowelizacji, ten przepis tłumi aktywność i motywacje wielu rolników do poprawy swojej sytuacji materialnej.
Rząd proponuje, by o tym, czy ktoś jest ubezpieczony w KRUS czy w ZUS, decydowały tylko dochody, a nie sposób opodatkowania działalności rolniczej.
_ Ustawa koryguje to, co zweryfikowała praktyka. W konsekwencji uchwalenia takich przepisów, część osób zrezygnowała z prowadzenia działalności gospodarczej. Te argumenty spowodowały, że w tej nowelizacji zostały przywrócone pierwotne zasady opłacania składek _ - powiedział poseł Tadeusz Cymański (PiS).