Czeska Izba Poselska uchwaliła reformę systemu emerytalnego

09.09. Praga (PAP/CTK) - Głosami koalicji rządowej czeska Izba Poselska, izba niższa parlamentu, uchwaliła w piątek trzy ustawy dotyczące zmian w systemie emerytalnym, w tym...

09.09. Praga (PAP/CTK) - Głosami koalicji rządowej czeska Izba Poselska, izba niższa parlamentu, uchwaliła w piątek trzy ustawy dotyczące zmian w systemie emerytalnym, w tym wprowadzenia tak zwanego drugiego filara finansowanego przez prywatne fundusze inwestycyjne.

Reforma przewiduje, że od roku 2013 będzie można płacić państwu składkę na ubezpieczenie społeczne o trzy punkty procentowe niższą od obecnych 28 proc. Uzyskaną różnicę będzie można przekazać na prywatny fundusz emerytalny, ale tylko wtedy, gdy uzupełni się ją dodatkową składką w wysokości 2 proc. własnego zarobku.

Ubezpieczenie to będzie miało charakter dobrowolny. Na to, by było obowiązkowe, nie zgadzały się nie tylko lewicowa opozycja parlamentarna i związki zawodowe, ale również współtworząca centroprawicową koalicję rządową partia Sprawy Publiczne (VV). Opozycja argumentuje, że rodzin z dziećmi nie będzie stać na dodatkową składkę.

Wszystkie osoby, które skończą 35 lat, będą musiały zadecydować, czy chcą skorzystać z drugiego filara, czy też nie. Decyzji w tej sprawie nie będzie już można zmienić.

W funduszach emerytalnych pieniądze klientów będą oddzielone od majątku ich akcjonariuszy. Przewidziano cztery dozwolone formy funduszy - ze zróżnicowanym stopniem ryzyka, ale także z odpowiednio mniejszymi lub większymi spodziewanymi zyskami.

Aby reforma weszła w życie, musi ją jeszcze uchwalić Senat, ale mająca tam większość lewica liczy na negatywny wynik głosowania.

By skompensować państwu spadek wpływów ze składek ubezpieczeniowych, w ubiegły piątek Izba Poselska uchwaliła, że ulgowa stawka podatku VAT - którą obłożone są m.in. żywność i lekarstwa - zostanie od początku przyszłego roku podniesiona z obecnych 10 do 14 proc. Natomiast od roku 2013 obowiązywać będzie jednolita stawka podatku VAT, wynosząca 17,5 proc. Stawka podstawowa tego podatku wynosi obecnie 20 proc. (PAP)

dmi/ ap/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansepowtórzenieusługi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)