Częste zmiany nastrojów

W trakcie pierwszych minut wczorajszego handlu popyt wykazywał się nieco większą aktywnością, co w konsekwencji sprawiło, że kontrakty bardzo szybko powróciły w okolice poniedziałkowej ceny odniesienia.

Częste zmiany nastrojów
Źródło zdjęć: © DM BZ WBK

16.11.2011 08:08

W miarę upływu czasu atmosfera na wiodących rynkach Eurolandu zaczęła się jednak pogarszać. To z kolei niejako siłą rzeczy musiało znaleźć swoje przełożenie w poziomie wycen FW20Z11.
Dodatkowo agencja Moody’s obniżyła perspektywę dla polskiego sektora bankowego ze stabilnej do negatywnej. Ta informacja zaniepokoiła inwestorów na GPW, co znalazło swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w postaci nagłego wzrostu presji podażowej i coraz wyrazistszej przeceny na FW20Z11.

Ostatecznie kontrakty zdołały dotrzeć do obszaru wsparcia: 2278 – 2283 pkt., gdzie chociażby z racji przebiegającej median line należało oczekiwać wzrostu presji popytowej.

Adekwatne działania rzeczywiście zostały tutaj zainicjowane, choć ich skala i styl mogły z pewnością stanowić ogromne zaskoczenie. Kontrakty, po kilkupunktowym naruszeniu poziomu 2278 pkt., weszły bowiem w fazę odreagowania wzrostowego, która sukcesywnie zaczęła przeobrażać się w coraz silniejszą kontrę. Na pewno kluczowym czynnikiem okazała się tutaj informacja przekazana przez KGHM o planowanym skupie 10% własnych akcji w celu ich umorzenia. Inwestorzy zinterpretowali to oświadczenie bardzo pozytywnie, co w połączeniu z danymi makroekonomicznymi zza oceanu (były lepsze od oczekiwań) zaowocowało niezwykle silnym umocnieniem się rynku.

Obraz
© Wykres FW20Z11 – skala dzienna (fot. DM BZ WBK)

Koniec końców kontrakty dotarły do intradayowej zapory podażowej Fibonacciego: 2336 – 2340 pkt. zbudowanej na bazie dwóch zniesień wewnętrznych: 38.2% i 61.8%. Tak się ciekawie złożyło, że na wykresie w skali intradayowej przebiegała tutaj dodatkowo wiarygodna median line.

Ostatecznie właśnie w rejonie: 2336 – 2340 pkt. doszło do ukształtowania się lokalnego punktu zwrotnego. Ruch zainicjowany przez obóz kupujących z pewnością wywarł jednak ogromne wrażenie na posiadaczach krótkich pozycji, gdyż jego dynamika była naprawdę spektakularna.

Sygnałem technicznym uwiarygodniającym inicjatywę byków byłoby jednak dopiero zanegowanie w/w przedziału oporu. Wydaje się, że w takim przypadku urzeczywistniłby się scenariusz kontynuacji ruchu wzrostowego, co w konsekwencji wiązałoby się zapewne z dotarciem kontraktów w okolice zapory podażowej: 2382 – 2386 pkt., bądź nawet trzech, przecinających się linii (strzałka na wykresie).

Początek dzisiejszej sesji, z racji chociażby silnej przeceny na US Futures, ułoży się raczej po myśli sprzedających. Tym samym strefa wsparcia: 2254 – 2258 pkt. nadal pozostaje w grze i w związku z tym warto zwracać na nią uwagę.

Jak już podkreślałem w swoich poprzednich opracowaniach czynnikiem podwyższającym jej wiarygodność jest na pewno przebiegającą również w tym rejonie median line (a właściwie dwie linie: czerwona i niebieska). Uważam, że w przypadku pokonania tutaj obozu popytowego niejako automatycznie zostałby wygenerowany stosunkowo silny sygnał techniczny świadczący o gwałtownym wzroście presji podażowej. To z kolei stanowiłoby zapowiedź ruchu cenowego podążającego w kierunku zaznaczonej na wykresie zapory popytowej zbudowanej na bazie zniesienia 113% i dolnej (niebieskiej) median line (poziom 2206 pkt.).

W pierwszej kolejności zwróciłbym jednak uwagę na wymieniony już wcześniej zakres cenowy: 2254 – 2258 pkt., gdyż popyt nie powinien tak łatwo dopuścić do poddania tego stosunkowo newralgicznego węzła Fibonacciego. Oczekuję tutaj zatem sporej presji ze strony obozu byków. Silnym sygnałem technicznym potwierdzającym istnienie na rynku prowzrostowych oczekiwań byłoby jednak dopiero zanegowanie eksponowanej już przeze mnie we wtorkowych analizach online bariery podażowej: 2336 – 2340 pkt. Z racji wyraźnego pogorszenia się nastrojów rynkowych strona popytowa może mieć jednak problem z realizacją tak zdefiniowanego celu.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny

DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

indeksyfuturesgpw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)