Trwa ładowanie...
dj1iowo

Częstochowa/ Od 2014 r. deklaracje inwestycji w SSE na 110 mln zł

Ponad 110 mln zł nakładów i utworzenie prawie 600 nowych miejsc zadeklarowało dotąd 10 przedsiębiorców, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat postanowili prowadzić swoją działalność na terenie funkcjonujących w Częstochowie stref ekonomicznych - podały władze miasta.

Share
dj1iowo

W Częstochowie od kilkunastu lat działa Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, a od 2014 r. również Specjalna Strefa Ekonomiczną Euro-Park Mielec. Od 2014 r. pozwolenia na działalność w strefach otrzymało osiem nowych firm i dwie dotąd już tam działające (rozszerzyły swą działalność).

Jak przekazał podczas środowego briefingu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, inwestorzy ci zadeklarowali łącznie blisko 600 nowych miejsc pracy i zainwestowanie ponad 110 mln zł.

Matyjaszczyk podał, że wkrótce na terenie KSSE przy ul. Kusięckiej rozpocznie się kolejna budowa: inwestorem będzie związana z regionem firma Baby Design Group. Działający od kilkunastu lat producent akcesoriów dla dzieci - przede wszystkim wózków, łóżeczek, kojców, krzesełek i fotelików - postanowił przenieść część produkcji do Polski z Chin.

Spółka tego inwestora BDG Produkcja ma umieścić w Częstochowie produkcję wózka przeznaczonego m.in. na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Ma się to wiązać z zainwestowaniem blisko 6 mln zł i zatrudnieniem ok. 50 osób (m.in. operatorów wtryskarek, szwaczek i monterów). Produkt zgłoszono jako innowacyjny, władze spółki mają więc nadzieję na pozyskanie dodatkowych funduszy unijnych. Firma planuje rozpoczęcie produkcji na koniec 2017 r.

dj1iowo

Na wcześniejszych ok. 43 ha częstochowskich terenów KSSE funkcjonowały do 2014 r. siedziby czterech zakładów, należących do koncernów: TRW, Guardian, Global Safety Textiles i Stolzle. W 2014 r. działające w branży motoryzacyjnej TRW i GST Automotive Safety dostały zezwolenia na nowe inwestycje na posiadanych już gruntach.

W 2014 r. ponad 34 ha na terenach pohutniczych w południowej części miasta zostały objęte strefą Euro-Park Mielec, a KSSE została powiększona o łącznie 36 ha w dwóch lokalizacjach: przy ul. Legionów i Kusięckiej, w dzielnicy Zawodzie-Dąbie oraz w strefie Skorki, położonej przy ul. Leśnej, w dzielnicy Dźbów, w zachodniej części miasta (w rejonie planowanego węzła autostrady A1).

W strefie Euro-Park Mielec zainwestowały dotąd dwie spółki: x-kom oraz Retail Service (handel elektroniką). Na działkach w obszarze KSSE przy ul. Legionów i Kusięckiej ulokowały się spółki Viper (drukarnia), Enckel (producent urządzeń peryferyjnych do produkcji tworzyw sztucznych), Hufgard Polska (producent chemii budowlanej), CGR Polska (części dla przemysłu motoryzacyjnego) oraz LiM (z branży obuwniczej). W części KSSE w obszarze Skorki działalność rozpoczęła już firma Wiko Klebetechnik (kleje przemysłowe).

W ostatnich latach samorząd Częstochowy wydał na inwestycje związane z uzbrojeniem i skomunikowaniem terenów objętych specjalnymi strefami ekonomicznymi kilkanaście milionów złotych. Na ten rok zaplanowano kolejne inwestycje m.in. w kanalizację deszczową.

dj1iowo

Podziel się opinią

Share
dj1iowo
dj1iowo