Czy karta kredytowa to dobra opcja dla studenta? Sprawdzamy

Czas studiów to jeden z najmilszych okresów w życiu. Oprócz nauki, jest wtedy czas na zabawę i poznawanie nowych ludzi. Jest się ekspertem w wynajdywaniu różnych okazji promocyjnych zakupów w Internecie czy biletów na wyjazd swojego życia do miejsc na całym świecie. Wspomagani finansowo przez rodziców, chętnie dorabiamy i wydajemy pieniądze. Niestety, często nie mamy wystarczającej ilości środków, gdy nadarza się wyjątkowa okazja do zakupów. Czy jest na to rada?

Czy karta kredytowa to dobra opcja dla studenta? Sprawdzamy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Kiedy się przyda karta kredytowa?

Dobrym wsparciem finansowym dla studenta może być karta kredytowa. Przyda się w najmniej spodziewanym momencie, gdy zabraknie własnej gotówki. Dzięki niej zapłacimy w każdym miejscu, w którym jest terminal płatniczy, a także za produkt czy usługę w Internecie. Karta kredytowa pozwoli skorzystać w potrzebie z dodatkowych pieniędzy udostępnionych przez bank, które przy przestrzeganiu określonych zasad, będą dostępne bez żadnych odsetek.

Karta kredytowa to bowiem nic innego jak rodzaj dostępnej od ręki pożyczki bankowej, która jeśli ją oddamy w wyznaczonym terminie nie będzie nic kosztować. Główne zasady to konieczność oddania wykorzystanych środków w tzw. okresie bezodsetkowym oraz bezgotówkowe korzystanie z karty. Karty różnią się tym, że za pomocą debetowej zapłacimy wyłącznie tyle ile posiadamy własnych środków na koncie, a kredytową z pieniędzy banku do wysokości przyznanego limitu, czyli skorzystamy z pieniędzy banku, a nie tylko swoich.

Karta kredytowa

Za nim po nią sięgniemy powinniśmy wiedzieć jak z niej korzystać. Po pierwsze, nie wykorzystujemy jej do wypłacania pieniędzy w bankomacie, ponieważ każda taka transakcja powoduje automatyczne naliczanie odsetek od momentu dokonania wypłaty. Korzystamy z niej przy transakcjach bezgotówkowych, w tzw. okresie rozliczeniowym, który z góry ma ustalony termin i trwa 30 dni. Po drugie, oddajemy wykorzystane pieniądze w okresie bezodsetkowym, który im jest dłuższy, tym lepiej. Jeśli spłacimy ją w tym terminie, nie zostaną naliczone żadne odsetki za wykorzystany „kredyt”.

Okres bezodsetkowy

Liczony jest od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego i trwa aż do ustalonego przez bank ostatecznego terminu całkowitej spłaty wykorzystanej kwoty. Przykładowo, okres bezodsetkowy dla karty kredytowej Getin Bank trwa aż do 52 dni. W praktyce rozliczenie takiej karty będzie wyglądało tak:

  • Okres rozliczeniowy trwa 30 dni, np od 01 do 30 listopada W tym czasie możemy dokonywać płatności za zakup produktu w sklepie tradycyjnym i internetowym czy za np. okazyjny bilet lotniczy na wycieczkę za granicę.
  • Bank na koniec okresu rozliczeniowego przygotowuje zestawienie wszystkich dokonanych transakcji w tym okresie za pomocą karty i podaje dwie kwoty: całkowitą i minimalną kwotę do spłaty.
  • Zgodnie z okresem bezodsetkowym wynoszącym 52 dni wylicza ostateczny termin spłaty wykorzystanych środków. Będzie to 30 dni + dodatkowe 22 dni na spłatę, w tym przypadku będzie to data 22 grudzień.
  • Jeśli spłacimy całą wykorzystaną kwotę w podanym terminie, nie zapłacimy żadnych odsetek, a przyznany nam limit odnowi się w całości.

Gdy nie będziemy mogli spłacić całej kwoty w ustalonym terminie, wówczas tracimy prawo do okresu „bezodsetkowego” i zostaną nam naliczone odsetki od tzw. średniego zadłużenia, na podstawie daty i sumy każdej zawartej transakcji.

Dochody studenta

Do uzyskania karty kredytowej potrzebne są udokumentowane systematyczne dochody nie mniejsze niż 850zł. W praktyce jest to kwota mniejsza niż każdy student wydaje miesięcznie na bieżące wydatki (wynajęcie mieszkania, akademika czy jedzenie). Jednak nie wszyscy studenci mogą udokumentować swoje dochody. W takim wypadku wystarczy założyć konto bankowe, najlepiej bezpłatne, w jednym z banków np. Konto Proste Zasady w Getin Bank, gdzie przelewy, wypłaty i prowadzenie jest darmowe. Następnie warto poprosić rodziców, żeby zamiast przekazywać nam gotówkę, robili przelewy na nasz rachunek osobisty. Tak samo jest z wszystkimi dodatkowymi pracami na umowę zlecenie, o dzieło czy stypendiami itd. Po minimum 3 miesiącach systematycznych wpłat możemy złożyć wniosek o wydanie karty kredytowej. Limit na niej będzie przyznawany w zależności od wysokości wpływów na naszym rachunku.

Pomimo dobrego gospodarowania swoimi finansami, zawsze może zaistnieć sytuacja, w której zabraknie nam pieniędzy. Zepsuty laptop, konieczność zakupu lekarstw czy rzadka okazja promocyjnego zakupu czegoś, o czym zawsze marzyliśmy. Warto wówczas posiadać w swoim portfelu kartę kredytową na tzw. czarną godzinę czy okazję zakupową.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)