Czy NFP pozytywnie zaskoczą?
Na rynku walutowym nastroje pozostają nerwowe. Na wartości ponownie zaczęły zyskiwać waluty uznawane za bezpieczne przystanie w czasach niepewności. Znaczącej poprawie uległ też sentyment do waluty amerykańskiej, która od początku tego tygodnia dość istotnie umocniła się w stosunku do innych walut.
Indeks dolarowy wybronił wsparcie wynikające z sierpniowych minimów lokalnych w rejonie 73,5pkt. i obecnie kontynuuje wzrosty. Nieco lepsze od prognoz dane, które napływają w tym tygodniu z amerykańskiej gospodarki pozytywnie zaskakują rynek, co dodatkowo wspiera USD. Indeks ISM z sektora przemysłowego USA zdołał utrzymać się w sierpniu powyżej poziomu 50pkt. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła natomiast w ubiegłym tygodniu do poziomu 409tys. To uspokoiło obawy inwestorów związane z podążaniem Stanom Zjednoczonym ku recesji na rzecz scenariusza zakładającego względnie stały, niski poziom wzrostu gospodarczego. Nic dobrego natomiast nie może na powiedzieć o danych napływających z Eurolandu. W przeciwieństwie do amerykańskich odczytów te mocno rozczarowują. Wczorajsze odczyty indeksów PMI z Francji, Niemiec i strefy euro były gorsze od oczekiwań, co było bezpośrednią przyczyną silnej wyprzedaży euro. Para EURUSD kontynuowała spadki w rejon 1,4200.
Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Pojawia się coraz więcej komentarzy, że dzisiejszy odczyt liczny nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym będzie słaby, co przejawia się w obserwowanym wzroście awersji do ryzyka. Prognozy różnią się na nawet o 50-60tys. Słabszy niż oczekiwano odczyt zaważy na dolarze, z kolei jeśli odczyt pozytywnie zaskoczy, to apetyt na bardziej ryzykowne aktywa może ponownie wzrosnąć. Jak na razie inwestorzy zdają się grac pod słabszy odczyt danych NFP.
EURPLN
Wzrost awersji do ryzyka wpływa negatywnie na złotego. Para EURPLN przełamała opór na poziomie 4,1520 i obecnie kontynuuje wzrosty. Najbliższym oporem pozostają okolice 4,1818, gdzie przebiega 50% zniesienia Fibo całości spadków z okolic 4,2423. Silnym wsparciem pozostają okolice 4,1200. Słabszy odczyt danych z amerykańskiego rynku pracy będzie symptomem do dalszej wyprzedaży PLN.
EURUSD
Euro silnie traciło wczoraj na wartości. Przełamanie istotnego wsparcia na poziomie 1,4280 otworzyło drogę w rejon 1,4200, gdzie też eurodolar wyhamował spadki. Obecnie para utrzymuje się lekko powyżej wsparcia wynikającego z połowy zniesienia całości fali wzrostowej z okolic 1,3836. Istnieje ryzyko, że rejonie 1,4190-1,4200 w dniu dzisiejszym będzie testowany.
GBPUSD
Na wykresie godzinowym GPUSD tworzy się wyraźny kanał spadkowy, którego dolne ograniczenie wyznacza obecnie wsparcie w rejonie 1,6100, gdzie przebiega również zniesienia 61,8% całości fali wzrostowej kształtującej się od początku lipca tego roku. Silnym oporem pozostają okolice 1,63-1,6320.
USDCHF
Spadek apetytu na ryzyko przed danymi NFP, a także brak kolejnych interwencji ze strony SNB sprzyja frankowi, który dość dynamicznie w ciągu ostatnich dwóch dni odrobił część strat. Silnym oporem pozostaje strefa 0,8260-0,8320, której dolne ograniczenie stanowi maksimum lokalne ruchu korekcyjnego, natomiast górne wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie dziennym. Test okolic 0,7807 otworzy drogę do dalszych spadków w rejon 0,7665, gdzie mamy geometryczne wsparcie w postaci 50% zniesienia Fibo Całości ostatniej fali korekcyjnej.
Anna Wrzesińska