Czy posiadacze akcji mogą spać spokojnie?
Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od nieznacznej próby poprawy sytuacji po fatalnym zakończeniu dnia poprzedniego. Warto przypomnieć, że wczorajsze popołudnie przyniosło wbrew względnemu spokojowi na innych rynkach dość znaczną przecenę i wybicie z ubiegłotygodniowej konsolidacji w dół.
Wspomniana poprawa nastrojów trwała jednak jedynie chwilę i w miarę upływu czasu strona podażowa przeważała coraz bardziej. Trzeba przyznać, że sprzedający w swoim marszu na południe nie natknęli się na większy opór strony popytowej, stąd w pierwszej części sesji obrót był znikomy. Atmosfera ta utrzymała się do południa, kiedy to indeks największych spółek wyznaczył dno na poziomie 2504 i nieznacznie próbował odrabiać straty. Dziś nie mogliśmy liczyć na większe impulsy ze strony publikacji ważniejszych danych makroekonomicznych i warszawska giełda przybrała raczej styl naśladowania innych parkietów, a wspomniana próba wzrostu spełzła na niczym i ostatecznie główne indeksy warszawskiej giełdy WIG i WIG20 spadły odpowiednio 1,26% i 1,10%, zamykając się blisko dziennych minimów przy niezbyt wielkim obrocie ok. 850 mln zł.
Wśród największych spółek najmniej wrażliwymi na spadki okazały się Asseco Polska (+1,10%), PGE (+0,71%), PGNiG (+0,70%), Eurocash (+0,34%), GTC (0,12%). Liderami spadków w tym segmencie były: Kernel (-3,61%), który nie może się otrząsnąć po publikacji wyniku kwartalnego, JSW (-2,67%), PKN Orlen ( 2,97%), który podał informacje o dalszym spadku marży rafineryjnej do 0,6 USD na baryłce w listopadzie (w październiku wynosiła 1 USD), BZWBK (-2,20%), KGHM (-2,16%), Tauron (-1,74%), PZU (-1,52%).
Spadkom nie oparły się indeksy szerokiego rynku – sWIG80 spadł o 2%, a mWIG40 o 1,52%. Niepokoić może zmiana sentymentu do niektórych spółek z tego segmentu. Wśród najsłabszych na szerokim rynku znajdowały się: Trakcja (-11,19%), spółki ukraińskie Coal Energy (-10,05%) i Sadovaya (-8,96%). Niezadowoleni z przebiegu sesji są akcjonariusze Agory, CEZ-u, Cognora czy Plast Boxu. Tylko 88 spółek wzrosło, przy 279 spadających, a wśród tych pierwszych wyróżnić można Point Group (+6,67%). CI Games (+5,43%), Rafako (+3,65%) Budimex (+2,32%).
Przebieg dzisiejszej sesji na giełdzie w Warszawie była naturalną konsekwencją zachowania się w ostatnim tygodniu, kiedy to indeksy podjęły próbę wybicia powyżej poprzednich szczytów, co ostatnio udawało się robić na zawołanie z pełnym spokojem. Niestety tym razem tak nie było i inwestorzy znużeni przedłużającym się ubiegłotygodniowym postojem zdecydowali się na realizację zysków, co skutkowało wybiciem dołem i realizacją scenariusza podwójnego szczytu na WIG-u 20. Pojawia się przy tym pytanie uściślające ogólne pytanie z tytułu komentarza: czy zakres korekty jest już w dużej mierze wyczerpany, czy jesteśmy dopiero u jej początku. Komentarze i tytuły prasowe w ostatnich tygodniach świadczyć mogą o wysokim poziomie optymizmu, a sytuacja taka często doprowadzała do silniejszej przeceny. Jednak póki główne indeksy WIG i WIG20 nie przebiją ostatnich dołków odpowiednio na 52554 pkt i 2460 pkt, a obroty na spadku nie zwiększą się znacząco, należy przyjąć za bardziej prawdopodobny wariant pierwszy.
Jacek Siera
makler DM BZ WBK S.A.