Czy RPP zaskoczy?

Wydarzeniem dnia na rynku krajowym jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada, że Rada zdecyduje się na cięcie kosztu pieniądza w lutym o 25pb, co sprowadziłoby stopę referencyjną do poziomu 3,75%. Obniżka o 0,25% jest już w cenach, więc nie przełożyłoby się to silnie na notowania naszej krajowej waluty.

RPP może zdecydować się również na bardziej agresywne cięcie stóp np. o 50pb, co wpłynęłoby negatywnie na PLN. Taki scenariusz wydaje się jednak mniej prawdopodobny w sytuacji, kiedy Marek Belka podczas ostatniej konferencji sygnalizował zakończenie cyklu luzowania polityki pieniężnej. Z tego względu większym zainteresowaniem może cieszyć się sam komunikat po decyzji i konferencja prasowa szefa NBP, podczas której uczestnicy rynku będą starali się doszukiwać wskazówek co do dalszych działań Rady w najbliższych miesiącach. W oczekiwaniu na decyzje notowania złotego pozostają stabilne.

Warto zwrócić uwagę na wyraźne osłabienie waluty japońskiej w dniu wczorajszym. Silna deprecjacja jena była spowodowana rezygnacją prezesa Banku Japonii ze swojego stanowiska na kilka tygodni przed końcem kadencji. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Shirakawę na stanowisku prezesa zastąpi najprawdopodobniej osoba opowiadająca się za bardziej agresywnym łagodzeniem polityki monetarnej, wspierająca w większym stopniu działania premiera Abe i zdeterminowana, by w najbliższej przyszłości zaimplementować nowy cel inflacyjny Banku Japonii na poziomie 2,%.

Z kolei EURUSD powrócił do wzrostów w dniu wczorajszym. Notowaniom euro nie zaszkodziła wypowiedź francuskiego prezydenta, że wspólna waluta jest zbyt silna i że strefa euro powinna ustalić średnioterminowy cel dla kursu euro. Podczas wtorkowej sesji eurodolar nie zszedł ponownie poniżej poziomu 1,35, co było impulsem do wzrostów w kierunku 1,36 USD za EUR. Dzisiaj w kalendarzu mamy tylko dane na temat zamówień w niemieckim przemyśle w grudniu zeszłego roku. Ostatnie dobre dane napływające z największej europejskiej gospodarki sprawiają, że należy spodziewać się dość dobrego odczytu, co powinno być impulsem dla eurodolara do kontynuacji zwyżki. Techniczny obraz rynku w średnim i długim terminie sprzyja w dalszym ciągu utrzymaniu wzrostów na tej parze.

EURPLN

Notowania euro złotego pozostają stabilne w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję RPP. Na wykresie 4h para handlowana jest poniżej dolnego ograniczenia chmury ichiomku, które wyznacza najbliższy opór na poziomie 4,1815 oraz powyżej wsparcia w postaci tenkan sen na poziomie 4,1740. Jeśli Rada nie zaskoczy swoją decyzją, to większej zmienności na PLN należy spodziewać się dopiero podczas konferencji prasowej Marka Belki.

EURUSD

EURUSD po głębokiej poniedziałkowej korekcie powrócił w dniu wczorajszym do wzrostów. Euro wyhamowało umocnienie względem dolara tuż powyżej oporu w postaci 50% zniesienia Fibo całości spadków z poziomu 1,3710. Obecnie para wspiera się na górnym ograniczeniu chmury ichimoku na wykresie 4h. Techniczny obraz rynku sprzyja powrotowi do wzrostów, dopóki utrzymujemy się powyżej poziomu poniedziałkowego minimum w rejonie 1,3460.

AUDUSD

Sprawdził się scenariusz zarysowany we wczorajszym raporcie, zakładający większe prawdopodobieństwo spadków na AUDUSD. Co więcej, para dzisiaj przełamała istotną strefę wsparcia w rejonie 1,0350-1,0360, do czego impulsem były słabsze dane na temat sprzedaży detalicznej w Australii. Techniczny obraz rynku sprzyja dalszej deprecjacji AUDa. Najbliższe wsparcie wyznacza minimum z 16 listopada 2012 roku na poziomie 1,0286. Kolejnym będzie zniesienie 78,6% Fibo na poziomie 1,0247.

USDJPY

USDJPY zbliża się do istotnego oporu na poziomie 94,12 wyznaczonego przez 38,2% zniesienia Fibo całości spadków z okolic 124,12. Tutaj para może złapać chwilowy oddech przed dalszą zwyżką. Na wykresie miesięcznym para handlowana jest w zakresie chmury ichimoku. Zdecydowane przełamanie okolic 94 jenów za dolara powinno doprowadzić do wzrostów w rejon 95,00.

Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

walutynotowania walutkomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)