Czy sesja przyniesie nieoczekiwaną zmienność kursu?
Przedostatnia sesja z czerwcową serią kontraktów na pierwszym planie przyniosła osłabienie rynku. Start kwotowań był neutralny, pierwszy kurs FW20M10 wypadł na poziomie poprzedniego zamknięcia.
Do godziny 11:00 inwestorzy wahali się w okolicy poziomu odniesienia; po chwilowym wypadzie pod kreskę ostatecznie do ataku ruszyli kupujący, wyznaczając przed 12:00 sesyjne maksimum na wysokości 2 394 pkt. Popołudniowe godziny handlu przyniosły ruch w dół. Wsparciem dla strony podażowej były niekorzystne publikacje zza oceanu; najpierw dane z rynku pracy, które ponownie sprowadziły rynek poniżej odniesienia, wreszcie zaskakująco niekorzystny odczyt indeksu FED z Filladelfi, który rozstrzygnął wynik wczorajszych zmagań na korzyść niedźwiedzi. Finisz sesji na poziomie 2 356 pkt wyznaczył zarazem dzienne minimum. Baza wzrosła do +5 pkt, zaś LOP na czerwcowej serii skurczył się do poziomu 60,5 tys. pozycji. Dla wrześniowej sesji LOP wynosi 62,1 tys. pozycji.
Sesja czwartkowa przyniosła pogorszenie nastrojów, a na wykresie świecowym pojawił się drugi z rzędu czarny korpus. Ze względu na utrzymującą się równowagę sił na rynku, po raz kolejny należy spodziewać się braku istotnych zmian kursów. W dniu dzisiejszym wygasa czerwcowa seria kontraktów terminowych, co może być czynnikiem zwiększającym nieco zmienność rynku. Panujący obecnie trend wskazuje na coraz większe niezdecydowanie, a ADX informujący o rozkładzie sił rynkowych wskazuje na absolutną równowagę. Wsparciem dla poczynań kupujących jest poziom 2 340 pkt (miesięczna linia trendu wzrostowego), z kolei krótkoterminowym oporem jest niedomknięta w cenach zamknięcia poranna luka bessy (2 388 pkt). O zakończeniu męczącej konsolidacji będzie można mówić dopiero, gdy ADX zacznie ponownie umacniać się i wybije się przynajmniej powyżej 20 pkt. Do tego czasu inwestorzy zajmujący zwykle średnioterminowe pozycje powinni rozważyć wstrzymywanie się z wchodzeniem na rynek.
BM Banku BPH