Czy staną pociągi

Od 28 maja trwa w PKP referendum w sprawie strajku generalnego kolejarzy. Wyniki mają być znane 25-26 czerwca. Na 12 czerwca zaplanowany jest strajk ostrzegawczy. Jednocześnie ustalony jest harmonogram rozmów strony rządowej i kolejarskich związków.

Czy staną pociągi

Kolejarze spierają się z rządem w kwestii kolejarskich emerytur. Minister transportu Jerzy Polaczek ostrzega, że strajk może osłabić widoczne w tym roku efekty restrukturyzacji grupy PKP. Minister poinformował, że po raz pierwszy od powstania w 2001 roku spółka PKP Intercity wypracowała zysk po pierwszym kwartale roku. Podkreślił, że średni miesięczny wzrost wielkości kolejowych przewozów towarowych sięga 10 proc. Przypomniał, że spółka PKP Przewozy Regionalne będzie oddłużona na co najmniej 1,860 mld zł, co jest fundamentalną decyzją dla kondycji grupy PKP; przywróci to m.in. płynność spółce Polskie Linie Kolejowe.

Jego zdaniem w sektorze kolejowym efekty finansowe pierwszego kwartału są "zachęcające, a konsekwentne działanie w kolejnych miesiącach oznaczać będzie przełomowy rok dla kolei zarówno w spółkach operatorskich, jak i zarządzających infrastrukturą kolejową. Strajk może osłabić efekty tych wysiłków". Zapowiedział, że w dialogu ze stroną związkową przedstawiciele resortu będą wskazywać m.in. na niekorzystne skutki, jakie przyniósłby kolei ewentualny strajk, np. osłabiając pozycję PKP Cargo i oddając.

Polaczek zauważył, że w sporach nie można tracić z pola widzenia całości spraw związanych z funkcjonowaniem kolei, przede wszystkim planowanych w sektorze olbrzymich inwestycji, poprawy konkurencyjności PKP oraz perspektywy częściowej prywatyzacji spółki PKP Intercity w 2009 roku, a nieco później także PKP Cargo.

Grożące protestem kolejarskie związki chcą m.in. wprowadzenia prawa do emerytury kolejowej w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Ma to dotyczyć wszystkich kolejarzy zatrudnionych w PKP przed końcem 1998 r.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)