Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
polisa ubezpieczeniowa
20-04-2020 10:56

Czy trzeba zapłacić podatek od polisy na życie?

Otrzymanie dużej sumy pieniędzy z polisy wiąże się z obawą, że będziemy zmuszeni odprowadzić od niej podatek. Czy środki, które przez lata gromadzimy, inwestujemy lub dziedziczymy po bliskich, podlegają opodatkowaniu?

Czy trzeba zapłacić podatek od polisy na życie?Źródło: materiały partnera
d2o6suh
d2o6suh

Artykuł sponsorowany

Przyjrzyjmy się trzem rodzajom ubezpieczenia – polisie ochronnej, oszczędnościowej oraz inwestycyjnej.

Czy zapłacimy podatek od polisy ochronnej?

W przypadku ubezpieczeń na życie, największym powodzeniem cieszą się polisy ochronne.
Ich zadaniem jest pobieranie od nas regularnej składki, która ma zgromadzić określoną sumę ubezpieczenia. Na wypadek nagłej śmierci ubezpieczyciel wypłaca bliskim ustaloną kwotę. Ten rodzaj polisy może również chronić w innym zakresie, m.in. w sytuacji:

  • pobytu w szpitalu,
  • wypadku komunikacyjnego,
  • urazu ciała,
  • poważnego zachorowania,
  • operacji chirurgicznej.

Dzięki temu możemy uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe, które również nie podlega opodatkowaniu. Wszystkie świadczenia finansowe, oprócz oczywiście tego z tytułu zgonu ubezpieczonego, są przekazywane samemu ubezpieczonemu. Zarówno ubezpieczony, jak i osoby uposażone, które otrzymują środki z polisy z tytułu śmierci ubezpieczonego – nie są zobowiązane do płacenia podatku. Dodatkowo, świadczenie, które otrzymują uposażeni, nie wchodzi w część spadku. Zatem nawet przy odrzuceniu spadku, mogą otrzymać świadczenie, które nie jest opodatkowane. Jeżeli zatem interesuje nas ubezpieczenie na życie online, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki to rodzaj ubezpieczenia.

Czy zapłacimy podatek od polisy oszczędnościowej?

W przypadku tego rodzaju polisy rozróżniamy dwa modele – na życie i dożycie oraz polisę posagową.

d2o6suh

Ubezpieczenie na życie i dożycie polega na ustaleniu z ubezpieczycielem określonego momentu w życiu, np. 65 roku życia, w którym, ubezpieczony ma otrzymać zgromadzone przez lata środki. Warunkiem jest oczywiście dożycie końca umowy. W ten sposób możemy wypracować sobie całkiem niezłą sumę ubezpieczenia, posiadając jednocześnie ochronę ubezpieczeniową.

Drugim rodzajem ubezpieczenia oszczędnościowego jest polisa posagowa, która jest kupowana z myślą o przyszłości dziecka. W tym przypadku umowa zawierana jest również na określony czas, np. ukończenie 18 roku życia przez dziecko. Przez wszystkie lata zbierane są środki, które w tym ustalonym momencie zostają wypłacone jako fundusze na start w dorosłe życie. Umowa może trwać maksymalnie 25 lat. Oprócz oszczędności dziecko uzyskuje również ochronę na wypadek utraty rodzica. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaca dziecku regularną rentę na czas nauki.

W obu przypadkach ubezpieczeń – nie zapłacimy podatku. Świadczenia nie stanowią dochodu kapitałowego, zatem nie są opodatkowane.

Czy zapłacimy podatek od polisy inwestycyjnej?

Ubezpieczenie inwestycyjne działa już na trochę innych zasadach, zatem i kwestia opodatkowania jest tutaj zupełnie inna.

d2o6suh

Zadaniem polisy inwestycyjnej jest pomnażanie naszych środków poprzez inwestowanie ich w fundusze kapitałowe. Część naszej składki jest zatem kierowana na cele ochronne, a część jest inwestowana. O tym, jaka część składki jest przeznaczana na inwestycje – decydujemy samodzielnie. W ten sposób możemy pomnożyć zysk, ale również jak w przypadku inwestycji – możemy również stracić.

W tym przypadku wypracowany przez nas zysk z funduszy inwestycyjnych jest traktowany jako dochód, zatem podlega 19-procentowemu podatkowi od zysków kapitałowych.

Jednak świadczenia z części ochronnej ubezpieczenia, czyli środki z tytułu zgonu, wypadku lub pobytu w szpitalu – nie są opodatkowane.

d2o6suh

Jakie ubezpieczenie będzie najlepsze?

Przed zakupem ubezpieczenia powinniśmy zastanowić się – jaki model polisy na życie będzie najbardziej nam odpowiadał. Każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby, możliwości finansowe oraz plany na przyszłość, warto więc by polisa uwzględniała te wszystkie czynniki.

Przeanalizujmy:

  • jaką kwotę miesięcznie chcemy przeznaczyć na ubezpieczenie,
  • jaka suma ubezpieczenia nas interesuje,
  • na jakie sytuacje chcemy się zabezpieczyć,
  • jaki czas ochrony nas interesuje,
  • kogo chcemy zabezpieczyć na wypadek naszej nagłej śmierci.

Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć dobrą decyzję. Warto również dokonać samodzielnego porównania dostępnych ofert. Tutaj możemy być zaskoczeni ilością ofert, ponieważ bardzo często nie znamy nawet wszystkich firm ubezpieczeniowych, jakie istnieją na polskim rynku ubezpieczeniowym.

d2o6suh

Pomocny może się okazać w takiej sytuacji ranking ubezpieczeniowy. Z jego pomocą poznamy więcej ofert, szczegółów konkretnych produktów oraz oceny niezależnych specjalistów tej branży. W ten sposób możemy znaleźć ofertę, która w pełni odpowiada naszym indywidualnym potrzebom, ale również produkty znacznie tańsze od tych, które znaleźliśmy wcześniej.

Pamiętajmy o tym, że ubezpieczenie na życie ma chronić nas oraz naszych najbliższych – często przez długie lata. Warto zatem znaleźć odpowiedni produkt, którego zakupu po pewnym czasie nie będziemy żałować.

Artykuł sponsorowany

d2o6suh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o6suh