Czym różni się kredyt od pożyczki?

Tymi słowami posługujemy się bardzo chętnie, często traktując je jako synonimy. To błąd, gdyż pomiędzy kredytem a pożyczką występuje wiele istotnych różnic. Co odróżnia od siebie te produkty finansowe?

Czym różni się kredyt od pożyczki?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

Pożyczka dla każdego

Pożyczki, udzielane na mniejsze kwoty i na krótki okres, są dość elastycznym i uniwersalnym produktem finansowym. Kwoty do 1000 lub 2000 tysięcy złotych pożyczane na czas około 30 dni na określonych w umowie zasadach - oto podstawa takich transakcji. Ich udzielaniem mogą zajmować się banki, choć prym wiodą w tej dziedzinie prywatne firmy oraz instytucje pozabankowe. Takie pożyczki udzielane są niemal każdemu, a wnioski o ich udzielenie rozpatrywane są w bardzo krótkim czasie. Jeszcze do niedawna niepotrzebne były tu ani zaświadczenia o zarobkach, ani informacje na temat historii kredytowej. Coraz częściej jednak instytucje udzielające pożyczek korzystają z informacji znajdujących się w BIK. Dlaczego? W ten sposób mogą chronić finanse swoje i swych klientów.

Kredyty: co trzeba o nich wiedzieć?

W przeciwieństwie do pożyczek kredyty mogą być udzielane tylko i wyłącznie przez banki, a o zasadach ich udzielania decydują przepisy prawa bankowego. Uznawane za bezpieczniejsze od pożyczek, wiążą się z licznymi formalnościami. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku jest znacznie dłuższy, a osoba składająca taki dokument musi spełnić wiele warunków. Stałe dochody oraz dobra historia kredytowa to podstawa. Kredyt różni się też od pożyczki swą wartością oraz czasem spłaty. O ile pożyczki sporadycznie osiągają wartość wyższą niż 1000 złotych, to kredyty przeważnie zaciągane są na znacznie większe kwoty. Oznacza to dłuższy czas spłaty, a tym samym - większą liczbę rat i sumę odsetek. Wybierając kredyt należy pamiętać, że jest to zobowiązanie na wiele lat, zatem wybór najkorzystniejszej oferty staje się tu wyjątkowo ważny.

Bezpieczeństwo i oszczędność

Bez względu na to, czy decydujemy się na pożyczkę czy na kredyt, musimy zatroszczyć się o swe bezpieczeństwo oraz finanse, a dzięki Finmarket.pl możemy porównać oferty różnych banków i instytucji finansowych.

Różnice związane z oprocentowaniem mogą być spore, warto zatem poświęcić parę minut na poszukanie najbardziej ekonomicznego rozwiązania. Zarówno pożyczka, jak i kredyt wiążą się ze sporządzeniem umowy. Z jej treścią koniecznie musimy się zapoznać przed podpisaniem dokumentu, baczną uwagę musimy też zwrócić na ostateczne koszty takiej transakcji. Tylko dzięki naszej ostrożności można bezpiecznie korzystać z kredytów i pożyczek, które od lat należą do najpopularniejszych usług finansowych w Polsce.

Kredyty i pożyczki łączy jedno: są sposobem finansowania ekstra zakupów lub większych wydatków i pozwalają nam na spełnienie marzeń nawet w chwili, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki. Dzieli je wiele: czas spłaty, kwota zadłużenia oraz zasady ich udzielania. O podstawowych różnicach występujących pomiędzy kredytami a finansami powinien wiedzieć każdy, kto chce skorzystać z najlepszego w swym przypadku sposobu sfinansowania większych zakupów lub nieplanowanych wydatków.

Materiał powstał przy współpracy z portalem Finmarket.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)