Trwa ładowanie...

Dajcie pracownikowi dwie godziny wolnego

Namawiają pracodawców, by raz na
jakiś czas dali pracownikom dwie godziny wolnego na zrobienie badań profilaktycznych

Share
Dajcie pracownikowi dwie godziny wolnego
d447odz

Stowarzyszenie skupiające podlaskie kobiety biznesu ogłosiło w czwartek w Białymstoku konkurs dla firm, które umożliwią pracownikom wykonanie badań. Dodatkowo punktowane będzie m.in. współfinansowanie badań czy dystrybucja zaproszeń na badania. Firmy oceniane też będą za promowanie na terenie zakładu pracy badań profilaktycznych. W zamian za takie działania dostaną nagrody - statuetki i tytuł "Odpowiedzialnego Pracodawcy".

Celem przedsięwzięcia jest spowodowanie, by jak największa liczba pracowników skorzystała z różnych badań profilaktycznych.

d447odz

Pracodawcy będą mogli zgłaszać się do konkursu od 1 grudnia 2011 r. do końca marca 2012 r.

Jak mówiła w czwartek dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii dr Marzena Juczewska, nowotwory, które stają się chorobami cywilizacyjnymi, są wyzwaniem szczególnym dla wszystkich pracodawców. "Zanim nastąpi regulacja prawna, która umożliwi nam skierowanie obligatoryjne pracowników na badania przesiewowe, możemy jako pracodawcy uczynić ten pierwszy krok, tzn. szerzyć wiedzę na temat profilaktyki, na temat chorób nowotworowych (...) jak również zachęcać swoich pracowników do badań, o których słyszeli, a np. nie mają czasu żeby je zrobić" - mówiła.

Juczewska powiedziała dziennikarzom, że o konieczności wykonywania mammografii i cytologii "wydaje się, że wie cały świat, zwłaszcza panie", ale praktyka wygląda inaczej. Według niej, w Podlaskiem na badania profilaktyczne zgłasza się połowa wszystkich pań, które powinny takie badania zrobić. To wynik nieco wyższy niż średnia krajowa. Dodała, że najmniej kobiet w regionie zgłasza się na badania w dużych miastach.

Co roku w Podlaskiem notuje się około 4 tys. nowych zachorowań na nowotwory, ale nie ma dokładnych statystyk.

d447odz

Prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm - Klub Kobiet Biznesu, radna sejmiku województwa podlaskiego Danuta Kaszyńska powiedziała, że stowarzyszenie chce promować idee społecznej odpowiedzialności biznesu, dlatego zachęca pracodawców do wysyłania pracowników na badania. Wyjaśniła, że pracodawcy nie będą wnikać, jakie badania wykonał pracownik i jaki jest ich wynik, a będzie jedynie musiał przynieść pracodawcy zaświadczenie, że z takiego badania skorzystał.

Kaszyńska dodała, że zainteresowanie konkursem jest duże. "Ponieważ pracodawcy wiedzą, że zdrowy pracownik to też dobro dla jego firmy" - powiedziała Kaszyńska.

Udział w konkursie zadeklarował m.in. I Urząd Skarbowy w Białymstoku. Naczelnik tego urzędu Małgorzata Sokół-Kreczko powiedziała, że aż 150 z blisko 190 pracowników tego urzędu to kobiety. "Muszę o te panie dbać. Przystąpię do konkursu i wyrażę zgodę na wykonanie badań w czasie godzin pracy. Wszystko po to, aby panie były zdrowe i mogły pracować. Pracownik to najwyższa wartość w zakładzie pracy, a zdrowy pracownik to podwójna wartość" - powiedziała.

Inicjatywę wspiera Białostockie Centrum Onkologii, patronat nad akcją objęli wojewoda podlaski i prezydent Białegostoku.(PAP)

d447odz

Podziel się opinią

Share
d447odz
d447odz