Dajemy możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego
Specyfikę rekrutacji pracowników do Ministerstwa Finansów i możliwości jakie daje praca w sektorze Państwowym przedstawi Małgorzata Brzoza, Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.
17.11.2011 | aktual.: 17.11.2011 14:39
*Magazyn Rekruter: Ilu pracowników zatrudnia obecnie Ministerstwo Finansów? Małgorzata Brzoza: *Obecnie w Ministerstwie Finansów zatrudnionych jest 2302 pracowników, na 2 285,036 etatach.
*Magazyn Rekruter: Minister Boni zapowiadał redukcję zatrudnienia pracowników sektora Państwowego. W szczególnie złej kondycji jest polska Służba Zdrowia. Stan zadłużenia tego sektora sięgnął już blisko 10 mld zł. Według badania przeprowadzonego przez Magellan S.A. 40% szpitali widzi swoją sytuację źle albo bardzo źle. Prasa donosi jednak, że poziom zatrudnienia cały czas rośnie. Jak przedstawia się skala zatrudnienia w MF? Małgorzata Brzoza: *W 2011 r. zostało zwolnionych 239 pracowników, a w tym samym czasie zostało przyjętych do pracy 45 osób, tym samym liczba zatrudnionych w Ministerstwie Finansów zmniejszyła się o 194 osoby.
*Magazyn Rekruter: Randstad, został wyłoniony w przetargu na wykonawcę zlecenia MSZ. Agencja na czas Prezydencji przeprowadzi rekrutację 80 pracowników obsługujących spotkania unijnych urzędników. Jest to skierowanie się w stronę modelu brytyjskiego, gdzie połowa pracowników zatrudniana jest przez zewnętrznych dostawców? Czy MF również planuje skorzystać z takiej drogi zatrudnienia? Może przejście na tymczasowy model zatrudnienia jest dobrym sposobem na pozyskanie tak oczekiwanych oszczędności? Małgorzata Brzoza: *Rekrutacja do Ministerstwa Finansów dotyczy osób posiadających konkretną wiedzę oraz doświadczenie, a weryfikacja tych umiejętności dokonywana jest przez osoby, które merytorycznie (zarówno teoretycznie, jak i praktycznie) są specjalistami w danej dziedzinie. Dlatego bardzo trudno jest przygotować jednorazową rekrutację dla większej liczby kandydatów, ponieważ zakres wymagań dotyczących poszczególnych stanowisk jest bardzo zróżnicowany. Poza tym forma zatrudniania pracowników do korpusu Służby
Cywilnej i do Służby Celnej jest ściśle określona przepisami ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o Służbie Celnej. Natomiast zadania realizowane przez pracowników na stanowiskach robotniczych, pomocniczych i obsługi już teraz w dużej części wykonywane są w ramach umów zawieranych przez MF z firmami zewnętrznymi, co niewątpliwie pozwala na pozyskanie oszczędności.
Magazyn Rekruter: Czy można się spodziewać redukcji poziomu zatrudnienia w MF, czy może przeciwnie - liczba urzędników będzie rosła? Małgorzata Brzoza: W zakresie ograniczania zatrudnienia w Ministerstwie Finansów prowadzona jest stała analiza stanu zatrudnienia, której efektem są podejmowane na bieżąco decyzje o rozwiązaniu stosunku pracy z poszczególnymi pracownikami oraz o braku konieczności przyjęcia nowych pracowników. Ponadto nadal podejmowane są działania mające na celu ograniczenie zatrudnienia nowych pracowników, rozwiązywanie stosunku pracy na wniosek osób posiadających uprawnienia emerytalne, likwidację niektórych stanowisk w wyniku analizy opisów stanowisk i regulaminów organizacyjnych, analizę celowości zawierania kolejnych umów w przypadku osób zatrudnionych na czas określony oraz ograniczenia w udzielaniu zgody na urlopy bezpłatne.
*Magazyn Rekruter: Resort Finansów musi ze szczególną starannością dobierać najlepszych specjalistów z branży. Jak zatem MF pozyskuje i zachęca potencjalnych pracowników skoro wiadomo, że wynagrodzenie w sektorze Państwowym jest niższe od rynkowego? Małgorzata Brzoza: *Ministerstwo Finansów daje możliwość zdobycia cennego na rynku doświadczenia zawodowego oraz wszechstronnego rozwoju. Na uwagę zasługuje możliwość wykonywania ciekawych zadań polegających m.in. na opracowywaniu, wykonywaniu i kontrolowaniu realizacji budżetu państwa, zajmowaniu się systemem finansowania samorządu terytorialnego, sfery budżetowej i bezpieczeństwa państwa, zadań dotyczących funkcjonowania rynku finansowego, współpracy finansowej, kredytowej i płatniczej z zagranicą oraz realizacją przepisów dotyczących ceł i kontrolą skarbową. Nie bez znaczenia jest prestiż i ugruntowana pozycja, jaką posiada Ministerstwo Finansów oraz możliwość uzyskania statusu urzędnika służby cywilnej. Odrębnie dla każdego członka korpusu służby cywilnej
ustala się indywidualny program rozwoju zawodowego, biorąc m.in. pod uwagę planowaną ścieżkę awansu stanowiskowego, plany i możliwości rozwoju zawodowego, potrzeby i możliwości urzędu w zakresie zatrudnienia. Daje to możliwość optymalnego rozwoju zawodowego pracowników. To wszystko czyni z Ministerstwa Finansów atrakcyjnego pracodawcę.