Trwa ładowanie...
d1cvjjd
11-10-2016 09:17

Dalsze zwyżki na GPW nieprzesądzone; funt i ropa zwiększają zmienność cen akcji

Warszawa, 11.10.2016 (ISBnews/ CMC Markets) - Inwestorzy na rynkach akcji są zachęceni wzrostami. Katalizatorami zmienności pozostają słabnący funt i rosnące kursy ropy. Dzisiejszy odczyt polskiej inflacji nie powinien wpływać na notowania na GPW.

d1cvjjd
d1cvjjd

Kurs funta potwierdził wczoraj swoją kluczową, krótkoterminową rolę dla światowych rynków finansowych. GBP/USD jest w wyraźnym trendzie spadkowym. Jeszcze wiele krwi "przeleją" inwestorzy próbujący łapać ten "spadający nóż", zanim wykres wyrysuje wiarygodne formacje odwracające aktualny trend. W efekcie spadku wartości funta zarówno indeks FTSE100 jak i FTSE250 osiągnęły nowe maksima trendu wzrostowego. Dobra atmosfera z londyńskiej giełdy przeniosła się na inne parkiety, w tym na GPW.

Ropa wzrosła do najwyższego poziomu w tym roku, po deklaracjach Putina o kooperacji z Arabią Saudyjską. Dokładniej, kluczowe są zapewnienia o chęci stabilizacji notowań poprzez zamrożenie poziomów wydobycia. Warto jednak podkreślić, że, aby doszło do porozumienia, Arabia Saudyjska będzie musiała ograniczyć wydobycie. Cena ropy wyraźnie jednak dyskontuje podpisanie ewentualnego porozumienia. Na razie kluczowym oporem dla ropy WTI pozostaje 51,67 USD.

WIG20 rósł ostatnio wspólnie z zagranicznymi rynkami, ale obroty były symboliczne. To niestety osłabia wiarygodność ruchu wzrostowego cen. Mocny Nikkei i słaby Hang Seng nie powinny wpływać na nastroje na GPW w początkowych godzinach handlu w Warszawie.

Dla WIG20 dzisiaj kluczowe będzie wyraźne przebicie poziomu 1776 pkt. na zamknięciu notowań. Wtedy będzie można mieć nadzieję na realizowanie się zasięgu konsolidacji z ostatnich kilku tygodni, gdzie notowania kształtowały się pomiędzy 1709 a właśnie 1776 pkt. Wyjście w górę mogłoby dać impuls wzrostowy do ruchu o minimum 67 punktów ?na północ". Ważniejsze jest jednak, że taki wzrost mógłby przełamać lokalne maksimum z września. Cały układ na wykresie WIG20 rysowałby się wtedy bardzo pozytywnie i rosłyby szanse na zbliżanie się do sierpniowych maksimów. Globalni klienci CMC Markets od dłuższego czasu ?upierali się" przy pozycjach na zwyżki WIG20 i widać, że mieli rację. Aktualnie 71% spośród najskuteczniejszych z nich nadal ma otwarte pozycje długie (na wzrost).

d1cvjjd

Co ciekawe, mniej jest optymizmu na innych rynkach. 48% najlepszych klientów CMC Markets aktywnych na innych giełdach akcji poprzez kontrakty CFD ma długie pozycje na odzwierciedlający ceny niemieckich spółek ?blue chips" Germany30, tylko 33% na amerykański SPX i jedynie 19% na brytyjski UK100.

Spośród publikacji ekonomicznych, dzisiaj na globalne rynki może wpływać głównie odczyt wskaźnika ZEW badające nastroje w niemieckiej gospodarce. O godzinie 11:00 oczekuje się minimalnego wzrostu z poziomu 55,1 do 55,5. Dla polskich aktywów istotne będą polskie dane o inflacji CPI. Poprzedni odczyt wynosił -0,8% r/r i nie oczekuje się dużych zmian. Zresztą tylko duże zmiany mogłyby wpłynąć na rynki.
Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

d1cvjjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cvjjd