Dane o CPI neutralne dla złotego; kurs powinien pozostać stabilny (opis)
15.10. Warszawa (PAP) - Poniedziałkowe dane o inflacji we wrześniu, jak i komentarze ze strony przedstawicieli RPP nie miały wpływu na kwotowania złotego. Rynek walutowy wycenia...
15.10. Warszawa (PAP) - Poniedziałkowe dane o inflacji we wrześniu, jak i komentarze ze strony przedstawicieli RPP nie miały wpływu na kwotowania złotego. Rynek walutowy wycenia już obniżkę stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu Rady. Najbliższe dni powinny przynieść stabilizację kursu złotego.
"Dzisiaj mamy spokojną sesję, dane o inflacji, jak i wypowiedzi członków RPP były neutralne dla rynku, wiadomo, że w listopadzie będzie obniżka stóp procentowych, taki scenariusz jest obecnie wyceniany. Zaskoczeniem byłoby cięcie stóp procentowych o 50 pb, to nie jest w cenach" - powiedział w rozmowie z PAP Karol Zaluski, szef dilerów walutowych w ING BSK.
"Na ten moment kurs złotego jest na poziomie takiej równowagi rynkowej, interesy inwestorów się równoważą" - dodał.
GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 3,8 proc. w stosunku do września 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc.
Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 3,9 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm.
DŁUG ZYSKUJE PO INFLACJI
Poniedziałkowe dane o inflacji wzmocniły rynek długu. Polskie SPW pozostają mocne w oczekiwaniu na obniżenie stóp procentowych przez RPP już na najbliższym, listopadowym posiedzeniu.
"Rynek obligacji otworzył się dzisiaj stabilnie z lekką tendencją do kupowania papierów, większe zainteresowanie obligacjami widać było po danych o inflacji, która okazała się niższa od rynkowego konsensusu. To spowodowało, że jesteśmy mocniejsi na zamknięciu sesji" - powiedział PAP Bartłomiej Wit, szef dilerów SPW w ING BSK.
Diler dodał również, że z lokalnych danych, istotny w tym tygodniu będzie odczyt produkcji przemysłowej za wrzesień.
"Obniżka stóp procentowych jest już w cenach papierów, ale dane o produkcji będą istotne, to będą najważniejsze w tym tygodniu lokalne dane. Cały czas obserwowane są też przez inwestorów informacje z rynków bazowych, mają one wpływ na dłuższy koniec krzywej" - powiedział Wit.
Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej w poniedziałkowej rozmowie z PAP poinformowała, że spodziewa się, że najnowsza projekcja NBP potwierdzi oczekiwania związane ze spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego, które powinno działać antyinflacyjnie, co jej zdaniem pozwoli obniżyć stopy procentowe.
Elżbieta Chojna-Duch stwierdziła z kolei, że istnieją warunki makroekonomiczne do obniżenia stóp procentowych w listopadzie.
GUS opublikuje dane o produkcji sprzedanej przemysłu i jej cenach we wrześniu w środę 17 października o godz. 14.00.
Ekonomiści ankietowani przez PAP szacują, że produkcja w ujęciu rok do roku, spadła o 3,8 proc. wobec wzrostu w sierpniu o 0,5 proc. rdr. Natomiast produkcja mdm, według prognoz, we wrześniu wzrosła o 8,4 proc.
poniedz. poniedz. piątek 16.05 9.25 16.20
EUR/PLN 4,0881 4,0925 4,0990 USD/PLN 3,1582 3,1630 3,1610 EUR/USD 1,2941 1,2935 1,2962
OK0714 3,97 4,00 3,98 PS0417 4,10 4,14 4,12 DS1021 4,55 4,58 4,53 (PAP)
bg/ jtt/