Trwa ładowanie...
d3uczeo

Dane z rynku pracy za IV kw. '13 sugerują początek tendencji spadkowych bezrobocia - NBP

19.03. Warszawa (PAP) - Dane z rynku pracy za IV kwartał 2013 roku zdają się sugerować początek tendencji spadkowych stopy bezrobocia - wynika z opublikowanego w środę raportu NBP...

d3uczeo
d3uczeo

19.03. Warszawa (PAP) - Dane z rynku pracy za IV kwartał 2013 roku zdają się sugerować początek tendencji spadkowych stopy bezrobocia - wynika z opublikowanego w środę raportu NBP o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2013.

"W IV kw. 2013 r. miary stopy bezrobocia obniżyły się zasadniczo, po raz pierwszy od 2009 r. Stopa bezrobocia BAEL, po wyeliminowaniu sezonowości wyniosła 10,1 proc. (sa). Także stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 13,2 proc. (sa). Dane te zdają się sugerować początek tendencji spadkowych w bezrobociu" - napisano w raporcie NBP.

"Liczba osób bezrobotnych spadła w ujęciu rocznym o ok. 57 tys. osób co jest zmianą znaczącą (ok. 3 proc. populacji osób bezrobotnych wg BAEL) i potwierdza tezę o wygasaniu tendencji wzrostowej obserwowanej przez osiem kolejnych kwartałów. Choć na przeciwną tendencję wskazują dane z rejestrów urzędów pracy (przyrost liczby osób bezrobotnych rdr o ok. 19 tys., tj. 0,9 proc.), to jest skutkiem relatywnie wysokiej bazy z pierwszej połowy 2013 r. W ujęciu kwartalnym liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych obniżyła się aż o 37 tys. (1,7 proc. kdk sa) przy spadku o +zaledwie+ 21 tys. osób bezrobotnych wg definicji BAEL" - dodano.

SEKTOR USŁUG DZIAŁA STABILIZUJĄCO, PRZEMYSŁ GŁÓWNYM ŹRÓDŁEM ZATRUDNIENIA

d3uczeo

W raporcie NBP zaznaczono, że udział sektora usługowego w całkowitym zatrudnieniu stanowi blisko 3/5 i nadal rośnie.

"Systematyczne zwiększanie udziału usług, charakteryzujących się relatywnie łagodniejszymi dostosowaniami zatrudnienia aniżeli pozostałe sektory, oddziałuje stabilizująco na całą gospodarkę. Tym samym w fazie ożywienia wzrost zatrudnienia następuje już przy relatywnie niższym tempie wzrostu gospodarczego" - napisano.

"Niemniej jednak to przemysł charakteryzujący się relatywnie wysokim udziałem eksportu oraz dużych podmiotów będzie najprawdopodobniej stanowił główne źródło wzrostu zatrudnienia w najbliższych kwartałach" - dodano.(PAP)

jba/ ana/

d3uczeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uczeo