Darley Energy Poland złożyła na Polskę skargę do KE ws. koncesji na złoża potasu

Warszawa, 12.12.2014 (ISBnews) - Darley Energy Poland (DEP) złożyła w Komisji Europejskiej (KE) skargę na Polskę w sprawie przyznania KGHM koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych, o którą ubiegała się wcześniej, poinformował ISBnews prezes Philip Jeffcock. Sprawa trafi prawdopodobnie do unijnej komisarz Elżbiety Bieńkowskiej.

12.12.2014 | aktual.: 12.12.2014 13:38

"Złożyliśmy skargę do Komisji Europejskiej, gdyż jako inwestor spotkaliśmy się w Polsce z dyskryminacyjnym traktowaniem. Jeżeli Polska chce być poważana na arenie europejskiej, to musi nauczyć się szanować wszystkich inwestorów. Nie możemy zgodzić się na preferencyjne traktowanie firm kontrolowanych przez polski Skarb Państwa. Reguły i kryteria postępowań administracyjnych powinny być takie same dla wszystkich podmiotów" - powiedział Jeffcock w rozmowie z ISBnews.

Na początku października br. minister środowiska udzielił KGHM Polska Miedź koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża soli potasowo-magnezowych wraz z kopalinami towarzyszącymi: rudami miedzi i srebra oraz solą kamienną w okolicach Pucka. Tym samym odpadły wnioski pozostałych ubiegających się o nią podmiotów: Darley Energy Poland, Polski Potas, oraz Mineralis.

Ministerstwo uzasadniło decyzję tym, że propozycja KGHM "w największym stopniu spełnia ww. kryteria z uwagi na zaplanowany najszerszy zakres prac geologicznych w porównaniu z wnioskami konkurencyjnymi".

Tymczasem, zdaniem DEP, kryterium szerokości zakresu badań nie było podnoszone przez resort na początku procesu koncesyjnego, pojawiło się dopiero w uzasadnieniu decyzji. Brytyjska firma podkreśla, że złożyła swój wniosek koncesyjny w listopadzie 2012 roku, gdy nie było jeszcze żadnych innych oferentów na sporny obszar.

"Ministerstwo Środowiska nie informowało nas o żadnych przeciwwskazaniach, poinformowało natomiast o wszczęciu postępowanie koncesyjnego w stosunku do KGHM pismem z 23 października 2013 roku, czyli 155 dni (ok. 5 miesięcy) po terminie w którym powinniśmy, zgodnie z prawem, otrzymać koncesję" - powiedział Jeffcock.

Darley Energy Poland odwołał się więc od decyzji ministerstwa, uzasadniając, że przyznanie koncesji KGHM było bezprawne.

"Zgodnie z polskim prawem administracyjnym, o ile nie było żadnych przeciwwskazań, koncesja powinna zostać przyznana Darley Energy Poland przed 21 maja 2013 roku, tj. zanim KGHM Polska Miedź czy jakakolwiek inna firma została w ogóle dopuszczona do postępowania koncesyjnego" - podkreślił Jeffcock.

DEP chce zbadać zasoby soli potasowych w rejonie Pucka, aby po potwierdzeniu opłacalności ich eksploatacji zbudować kopalnię i zacząć je eksploatować. Firma podkreśla, że jest skoncentrowana na znanych zasobach potasu, co pozwoli na szybkie uruchomienie eksploatacji złóż.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)