WP

David Koch - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
David Koch to prezes Koch Industries oraz jeden z najbogatszych ludzi na świecie East News Moda
Podziel się
WP

David Koch to amerykański przedsiębiorca i najbogatszy mieszkaniec Nowego Jorku, który wraz ze starszym bratem Charlesem Kochem kieruje chemicznym konsorcjum Koch Industries.

Życiorys

David Koch, a właściwie David Hamilton Koch, wychowywał się w przedsiębiorczej rodzinie. Jego dziadek, holenderski imigrant Harry Koch, po przybyciu do Stanów Zjednoczonych założył gazetę "Quanah Tribune-Chief". Jego ojciec natomiast był inżynierem chemikiem i to on w 1940 roku założył przedsiębiorstwo Koch Industries.

David Koch uczęszczał do Akademii Deerfielda, którą ukończył w 1959 roku. Póżniej studiował inżynierię chemiczną w Instytucie Technologii w Massachusetts (MIT) i uzyskał tam tytuł magistra. W wolnym od nauki czasie grywał w koszykówkę w uczelnianiej drużynie.

W roku 1970 David Koch dołaczył wraz z bratem Charlesem do Koch Industries, by pracować tam jako menedżer ds. usług technicznych. Później założył siedzibę w Nowym Jorku, a następnie został prezesem tejże siedziby. Koch Industries to jedna z największych firm w Stanach Zjednoczonych zajmująca się szeroko pojętym przemysłem chemicznym, np. produkcją tworzyw sztucznych i nawozów.

WP

David Koch zajmował się również polityką. W 1980 roku startował na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Libertariańskiej, ale potem zmienił kierunek polityczny i stał się członkiem Partii Republikańskiej. Koch propaguje wolność w wielu aspektach życia, np. obyczajowym i politycznym, oraz nieinterwencyjną politykę zagraniczną, toteż był przeciwny wojnie w Iraku.

David Koch jest również filantropem. Mnóstwo swoich pieniędzy przeznaczył na badania nad chorobami, przede wszystkim nowotworami, ale także sfinansował renowację różnych amerykańskich ośrodków sztuki, w tym fontann wokół Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Pokaźne sumy włożył również w rozwój edukacji.

Majątek

Fortuna Davida Kocha wyceniana jest w 2017 roku na kwotę 48,3 mld dolarów. Taką samą sumę posiada jego brat, Charles. W skład tego majątku wchodzi przede wszystkim działalność Koch Industries, a więc inwestycje w produkcję ropociągów, rafinerii czy tworzyw sztucznych. Prócz tego firma kupiła przedsiębiorstwo Molex zajmujące się produkcją części elektronicznych oraz Buckeye Technologies, czyli producenta włókien celulozowych.

Życie prywatne

WP

David Koch ma trzech braci: Billa Kocha, Fredericka Robinsona Kocha oraz oczywiście Charlesa Kocha. W 1996 roku ożenił się z młodszą o 24 lata Julią Margaret Flesher. Ma troje dzieci: Mary Julię Koch, Davida Kocha Jr., Johna Marka Kocha.

David Koch chorował na raka prostaty. Przeznaczył ponad 200 mln dolarów na badania nad leczeniem tej choroby.

Miejsce w rankingu najbogatszych

W 2017 roku David Koch zajmuje wraz ze swoim bratem ósmą pozycję w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Tuż przed nim znajduje się Larry Ellison z majątkiem wynoszącym 52,2 mld dolarów.

Data urodzenia

03.05.1940

Miejsce urodzenia

Wichita, Kansas, Stany Zjednoczone

WP
WP