Dawne poligony nową atrakcją turystyczną

Lasy Państwowe zrekultywowały dotąd ponad 16 tys. ha byłych terenów powojskowych i poligonów - poinformowała rzeczniczka Anna Malinowska. Koszt projektu, który będzie trwał do końca 2015 roku wyniesie 129 mln zł, z czego UE dołoży blisko 100 mln.

Dawne poligony nową atrakcją turystyczną
Źródło zdjęć: © AFP | Karen Bleier

10.08.2014 | aktual.: 10.08.2014 13:12

Lasy Państwowe zwracają uwagę, że ten środowiskowy projekt jest jednym z największych i najkosztowniejszych w Europie. Malinowska poinformowała, że prace są na półmetku, a do końca 2015 roku zrekultywowanych zostanie ponad 30 tys. ha zdegradowanych terenów popoligonowych i powojskowych, którymi zarządzają Lasy. Prace są prowadzone na terenie 58 z 430 nadleśnictw w całej Polsce.

- Dzięki temu projektowi wiele miejsc dotychczas niedostępnych dla turystów - dawne obiekty wojskowe, tereny objęte zakazem ze względu na bezpieczeństwo - jest teraz otwartych. Także krajobraz dawnych, zdewastowanych baz i poligonów zmienia się na lepsze. Co roku słyszy się o przypadkach, gdy ktoś - często dzieci - znalazł niewypał w lesie i doszło do tragedii. Teraz te tereny, popularne wśród grzybiarzy czy biegaczy, będą bezpieczniejsze - ocenia przedsiębiorstwo.

LP wyjaśniły, że w ramach prac prowadzone jest rozpoznanie saperskie, a następnie oczyszczanie terenów z niewybuchów. Do tej pory oczyszczono 14 845 ha w 28 nadleśnictwach. W tym czasie wydobyto ponad 1,4 mln sztuk niewypałów czy amunicji. Likwidowane są też pozostałości po składach paliw wojskowych, a poligony są na nowo zalesiane.

Lasy Państwowe poinformowały ponadto, że w trakcie prac odnajdywane są też ciekawe zabytkowe przedmioty. Przykładowo w Nadleśnictwie Koszęcin odnaleziono niemiecki czołg z II wojny światowej i bombę lotniczą z ulotkami namawiająca Niemców do poddania, a w Nadleśnictwie Żołędowo 20 mm działko MG 151/20 wykorzystywane jako uzbrojenie w samolotach Luftwaffe.

Partnerami LP przy realizacji tego projektu są m.in. Narodowy Instytut Dziedzictwa i Wojsko Polskie.

Źródło artykułu:PAP
poligonturystykalasy państwowe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)