Trwa ładowanie...
d2ix2op

Decyzja o kredycie dla PGNiG pod zastaw złóż w Norwegi do końca IX (opis)

10.06. Warszawa (PAP) - Sprawa przyznania PGNiG kredytu w wysokości 300 mln USD na zagospodarowanie złóż na norweskim szelfie, który miałby być zabezpieczony zasobami ropy i gazu,...

d2ix2op
d2ix2op

10.06. Warszawa (PAP) - Sprawa przyznania PGNiG kredytu w wysokości 300 mln USD na zagospodarowanie złóż na norweskim szelfie, który miałby być zabezpieczony zasobami ropy i gazu, powinna rozstrzygnąć się do końca września - poinformował dziennikarzy Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

"Mamy jeszcze jeden zapis, który nas różni i myślę, że jeżeli uzgodnimy jego brzmienie to zwrócimy się o wydanie zgód na zawarcie umowy. Spodziewam się, że do końca września uda się ten temat zamknąć" - powiedział Hinc pytany o kredyt pod zastaw złóż norweskich.

"Jeżeli decyzja będzie negatywna to powinna zapaść wcześniej, jeśli będzie pozytywna to będzie to zapewne do końca września" - dodał.

Wiceprezes powiedział, że PGNiG zwrócił się o przyznanie kredytu do kwoty 400 mln USD, ale bardziej skłania się do kwoty 300 mln USD.

d2ix2op

"Kredyt ten pozwoliłby nam zaprzestać finansowania wewnętrznymi pożyczkami zagospodarowania złóż w Norwegii. W planach inwestycyjnych mamy cały czas środki na Norwegię, jeżeli jednak finansowanie to zostałoby zawarte, to zwalnia bilans i nasz plan inwestycyjny jeśli chodzi o finansowanie inwestycji norweskich przez PGNiG" - powiedział Hinc.

PGNiG negocjuje przyznanie tego kredytu z konsorcjum banków.

Wcześniej Hinc informował, że kredyt zabezpieczony złożami norweskimi ma być pobrany na okres do siedmiu lat.

PGNiG w czwartek podpisał z konsorcjum sześciu banków umowę dotyczącą emisji obligacji o wartości do 3 mld zł.

d2ix2op

Umowa podpisana została z Pekao, ING Bankiem Śląskim, PKO BP, Bankiem Handlowym, Societe Generale i BNP Paribas.

W ramach programu obowiązującego do 31 lipca 2013 roku PGNiG będzie mógł emitować obligacje dyskontowe oraz kuponowe z terminem zapadalności od jednego miesiąca do jednego roku, których objęcie jest gwarantowane przez banki. Oprocentowanie obligacji oparte jest o stopę WIBOR powiększoną o marżę, której wysokość uzależniona jest od stopnia wykorzystania programu oraz wskaźnika skonsolidowanego długu netto do skonsolidowanej EBITDA.

Środki uzyskane z pierwszej emisji przeznaczone zostaną na spłatę kredytu, którego termin zapadalności przypada na dzień 27 lipca 2010 roku. Pieniądze z kolejnych emisji, które będą obejmowane przez sześć banków, zostaną przeznaczone przede wszystkim na inwestycje w poszukiwania i wydobycie gazu i ropy naftowej, oraz budowę magazynów gazu.

"Pierwsza transza obligacji będzie wyemitowana w lipcu i jej wartość wyniesie około 800 mln zł" - powiedział Hinc.

"Kolejnej emisji spodziewamy się jesienią, a następne będą wtedy, gdy pojawią się potrzeby finansowe" - dodał.(PAP)

pif/ asa/

d2ix2op
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ix2op