Trwa ładowanie...
d50bofx

Decyzje paryskiego miniszczytu będą przedmiotem debaty 27 państw UE

5.10.Lizbona (PAP/AFP) - Decyzje sobotniego spotkania w Paryżu przywódców czterech państw Europy w sprawie sytuacji na rynkach finansowych będą przedmiotem debaty w gronie 27...
Share
d50bofx

5.10.Lizbona (PAP/AFP) - Decyzje sobotniego spotkania w Paryżu przywódców czterech państw Europy w sprawie sytuacji na rynkach finansowych będą przedmiotem debaty w gronie 27 państw Unii Europejskiej - zapowiedział w niedzielę minister finansów Portugalii, Fernando Teixeira dos Santos.

"Konkluzje sobotniego spotkania przywódców Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch winny zostać przedyskutowane przez wszystkie kraje członkowskie UE" - ocenił minister w nocie, przekazanej przez agencję Lusa.

Dos Santos uznał, że "mile widziane winny być wszelkie inicjatywy mogące przyczynić się do normalizacji sytuacji na rynkach finansowych".

d50bofx

Prezydent Portugalii, Anibal Cavaco Silva, komentując sobotni miniszczyt w wywiadzie radiowym w niedzielę rano, wysoko ocenił inicjatywę prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, zaznaczając jednak, że "także w tej sprawie jest rzeczą niezwykle ważną, by Europa mówiła jednym głosem".

W sobotę w Paryżu cztery kraje UE wchodzące w skład grupy G8 - Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy - zobowiązały się do wsparcia europejskich banków znajdujących się obecnie w tarapatach.

"Podjęliśmy uroczyste zobowiązanie jako szefowie państw i rządów, że wesprzemy instytucje bankowe i finansowe zmagające się z kryzysem" - powiedział Sarkozy na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów.

Zastrzegł, że w "tych wyjątkowych okolicznościach Komisja Europejska będzie musiała dać dowód elastyczności w dziedzinie pomocy państwowej dla przedsiębiorstw i w stosowaniu zasad wspólnego rynku".(PAP)

hb/ hes/

d50bofx

Podziel się opinią

Share
d50bofx
d50bofx