Deficyt handlowy USA w 2016 r. wyniósł 502,3 mld dol.
Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w 2016 r. wyniósł 502,3 mld dol., czyli 1,9 mld dol. więcej niż w 2015 r. - poinformował we wtorek Departament Handlu w Waszyngtonie.
07.02.2017 16:40
Dodano, że spadł w grudniu 2016 roku do 44,3 mld dol. wobec 45,7 mld dol. w listopadzie. Było to efektem większego eksportu samolotów, maszyn ciężkich i samochodów.
Spadek w grudniu wobec listopada wyniósł 3,2 proc., analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 45,0 mld dol.
Przez cały 2016 rok deficyt wzrósł o 0,4 proc., i był najwyższy od 2012 roku, osiągając wartość 502,3 mld dol.
Aby poprawić bilans handlowy USA prezydent Donald Trump zapowiedział nałożenie ceł na towary pochodzące m.in. z Chin i Meksyku. Jego zdaniem pomoże to zwalczyć nieuczciwe praktyki handlowe, przez które - jak podkreśla - Stany Zjednoczone tracą miliony miejsc pracy.
Trump wycofał już się z zawartego z 11 krajami basenu Pacyfiku porozumienia o wolnym handlu TPP. Zapowiada też renegocjacje Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA) podpisanego z Kanadą i Meksykiem.
Wpływowy amerykański ekonomista Nouriel Roubini, profesor New York University, ocenia jednak, że "miodowy miesiąc" Donalda Trumpa z inwestorami zbliża się do końca. "Ale jak pokazują wahania na rynkach finansowych od czasu inauguracji Trumpa, niespójna, błędna i destrukcyjna polityka nowego prezydenta USA będzie zbierać swoje żniwo zarówno w krajowym, jak i globalnym wzroście gospodarczym w dłuższej perspektywie" - twierdzi.
Według Roubiniego republikańska ekonomia będzie sprzyjać przede wszystkim korporacjom i bogatym jednostkom, nie robiąc prawie nic w obszarze tworzenia miejsc pracy i podniesienia dochodów pracowników fizycznych.