Trwa ładowanie...
d1jrblr

Deficyt obrotów w kwietniu niewielki, 4 proc. PKB - BofA ML

16.6.Londyn (PAP) - Ujemne saldo rachunku obrotów bieżących za kwiecień br. było niewielkie, ok. minus 25 mln euro, a za okres 12 miesięcy do końca kwietnia w proporcji do PKB...

d1jrblr
d1jrblr

16.6.Londyn (PAP) - Ujemne saldo rachunku obrotów bieżących za kwiecień br. było niewielkie, ok. minus 25 mln euro, a za okres 12 miesięcy do końca kwietnia w proporcji do PKB wyniosło 4,0 proc. wobec 4,3 proc. po marcu - ocenili w komentarzu z poniedziałku udostępnionym we wtorek analitycy Bank of America Merrill Lynch (BofA ML).

W marcu Polska miała nadwyżkę salda na rachunku obrotów bieżących w wys. 75 mln euro. Oficjalne dane NBP ogłosi w środę o 14.00.

Analitycy sądzą, iż poprawa salda na rachunku obrotów bieżących zachodzi w br. w całym regionie i utrzyma się również w przyszłym. Średnie ujemne saldo dla Polski, Czech, Węgier i Rumunii w br. wyniesie 3,0 proc. PKB tych krajów. W 2010 r. obniży się do 2,5 proc. PKB wobec 6,1 proc. PKB w 2008 r.

Największy spadek poziomu deficytu odnotuje Rumunia.

d1jrblr

"Poprawa salda na rachunku obrotów powinna zrównoważyć z nawiązką spadek zagranicznych inwestycji bezpośrednich i w połączeniu z zadeklarowanym wsparciem ze strony międzynarodowych instytucji finansowych zmniejszyć niedobór finansowania w regionie do poziomu poniżej 20 proc. zagranicznych rezerw" - ocenili analitycy.

Z kolei analitycy innego banku - JP Morgan przewidują, że w kwietniu Polska może mieć nadwyżkę na rachunku obrotów nawet w wys. 250 mln euro, dzięki korzystnemu saldu rozliczeń z UE i zmniejszaniu ujemnego salda na rachunku obrotów handlowych.

Jeśli dane te potwierdzą się, to za 12 miesięcy do końca kwietnia deficyt obrotów w proporcji do PKB obniżyłby się do 3,8 proc.

JP Morgan oczekuje też spadku produkcji przemysłowej w maju o 6,5 proc. rdr wobec spadku o 12,4 proc. w kwietniu (z braku negatywnego czynnika w postaci dni roboczych) i wzrostu cen producentów o 4,8 proc. rdr. (PAP)

asw/ pam/

d1jrblr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jrblr