Deficyt sektora fin. publ. spadnie z 5,5 proc. PKB w '11 do 3,8 proc. PKB w '12 - MFW

20.09. Warszawa (PAP) - Deficyt polskiego sektora finansów publicznych spadnie z 5,5 proc. PKB w 2011 r. do 3,8 proc. PKB w 2012 r. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy we...

20.09.2011 | aktual.: 20.09.2011 16:53

20.09. Warszawa (PAP) - Deficyt polskiego sektora finansów publicznych spadnie z 5,5 proc. PKB w 2011 r. do 3,8 proc. PKB w 2012 r. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy we wrześniowym Monitorze Fiskalnym.

"Tam, gdzie ożywienie gospodarcze już się utrwaliło (np. w Polsce czy Turcji), potrzebna jest przyspieszona konsolidacja fiskalna, by wzmocnić finanse państwa i stworzyć poduszkę na wypadek trwałego odwrócenia napływów kapitałowych, a także by powstrzymać presję inflacyjną" - napisano w opublikowanym wcześniej we wtorek raporcie World Economic Outlook.

"W każdym przypadku konsolidacja fiskalna powinna być wspierana przez działania strukturalne wzmacniające perspektywy wzrostu" - dodano w WEO.

MFW zwraca uwagę na stosunkowo duży stopień wrażliwości poziomu polskiego długu na ewentualne głębsze od oczekiwanego spowolnienie gospodarcze.

"Projekcje w tym Monitorze Fiskalnym oparte są na pewnych założeniach makroekonomicznych, natomiast scenariusze bazowe podatne są na zmiany tempa wzrostu i zmiany stóp procentowych (...). W gospodarkach rozwijających się scenariusz niskiego wzrostu mógłby doprowadzić do stosunkowo ograniczonego wzrostu długu w średnim terminie w stosunku do scenariusza bazowego: średnio o 6 proc. PKB. Jednak w krajach z wyższym wyjściowym poziomem długu (jak Brazylia, Węgry i Polska) można by oczekiwać wzrostu długu o ok. 10 proc. PKB" - napisano w Monitorze Fiskalnym.

"Scenariusz szokowy zakłada, że wzrost PKB będzie niższy o 1 pkt proc. od scenariusza bazowego na latach 2011-16" - zaznaczono.

W opublikowanej we wtorek prognozie Fundusz zakłada, że wzrost PKB w Polsce spowolni z 3,8 proc. w tym roku do 3,0 proc. w przyszłym. (PAP)

fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansedługmfw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)