Trwa ładowanie...

Dekorujesz dom na święta? Zobacz, jak zaoszczędzić na rachunku za prąd

Świąteczne oświetlenie może podnieść rachunek za prąd nawet o 125 zł - wynika z obliczeń Wirtualnej Polski. Zobacz, w jaki sposób oszczędzić na świątecznej iluminacji.

Dekorujesz dom na święta? Zobacz, jak zaoszczędzić na rachunku za prądŹródło: GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP, fot: John Moore
d4jo3c9
d4jo3c9

Udekorowana i oświetlona lampkami choinka to tradycyjny element Świąt Bożego Narodzenia. Ostatnio coraz większą popularnością wśród rodaków cieszą się znacznie bardziej rozbudowane dekoracje. Polacy oświetlają lampkami nie tylko choinkę, ale też całe domy, balkony, płoty i drzewa. Odświętnie ozdobione domy i mieszkania świecą się często dzień i noc przez cały okres świąteczny. Ile to wszystko kosztuje?

Cena prądu zużytego przez świąteczne oświetlenie w ciągu dwóch tygodni, licząc od 24 grudnia do 6 stycznia, zależy przede wszystkim od rodzaju lampek, które wybierzemy.

- Na Polskim rynku można spotkać lampki choinkowe różniące się kształtem - mamy sznury świetlne, kurtyny, sople, siatki na drzewa i krzewy, liczbą punktów świetlnych, kształtem oprawek, ale przede wszystkim źródłem światła użytym w lampkach - diody LED lub tradycyjne mikrożarówki - tłumaczy Adam Sadowski z firmy Multidekor, która przygotowała m.in. świąteczną dekorację Warszawy.

d4jo3c9

Dlaczego technologia lampek ma istotny wpływ na finanse? - Lampki z diodami LED pobierają od 8 do 10 razy mniej prądu niż tradycyjne lampki choinkowe - tłumaczy Sadowski. - Dwunastometrowy sznur świetlny z 80 punktami LED pobiera 3,4 Wat, natomiast taki sam sznur z mikrożarówkami - 34 Wat. Dla małego gospodarstwa nie ma to specjalnie znaczenia natomiast przy tysiącach punktów świetlnych w miastach lub centrach handlowych przekłada się na znaczne oszczędności - dodaje.

Oszczędzają bogaci, nam się też opłaci

Policzmy, jakie znaczenie dla domowego budżetu ma rodzaj lampek. Załóżmy, że do przybrania choinki potrzebujemy dwóch sznurów lampek, a świąteczne drzewko będzie stać w naszym mieszkaniu przez dwa tygodnie. W takim wypadku rachunek za prąd przy zastosowaniu tradycyjnych żarówek wyniesie nas ok. 12,5 zł, a w przypadku diod LED trochę ponad złotówkę (przyjmując cenę 0,55 zł za 1 kWh).

O wiele więcej zaoszczędzą te osoby, które planują bardziej rozbudowaną dekorację. Do ozdobienia domku jednorodzinnego można wykorzystać nawet 20 zestawów lampek. Jak łatwo policzyć koszt eksploatacji takiego oświetlenia wzrasta powyżej 125 zł przy zastosowaniu żarówek oraz o 12,5 zł, gdy korzystamy z oświetlenia diodowego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampek choinkowych

Energooszczędność to nie jedyna cecha, na którą powinniśmy uważać podczas wyboru dekoracyjnego oświetlenia. Inne lampki stosuje się do dekoracji wnętrz, a inne na zewnątrz domu. Zamontowanie nieodpowiednio zabezpieczonych lampek na dworze może spowodować niebezpieczne przebicie i dodatkowe zużycie prądu.

d4jo3c9

- Szukajmy tych lampek, które posiadają polskiego dystrybutora oraz oznaczenia CE i ROHS - radzi Sadowski. Odradza natomiast kupno lampek na straganach i w punktach, które nie dają paragonów. - Często są to produkty, które nie przeszły żadnej kontroli - wyjaśnia. Niewłaściwe materiały izolacyjne zastosowane w takim oświetleniu mogą wydzielać szkodliwe opary lub nawet doprowadzić do zwarcia i pożaru.

d4jo3c9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jo3c9