Trwa ładowanie...
d2muyob
03-09-2014 10:00

Deloitte: PKN Orlen nadal największy w regionie, polskie firmy dominują

Warszawa, 03.09.2014 (ISBnews) - PKN Orlen pozostał liderem pod względem przychodów wśród największych firm w Europie Środkowej według rankingu "CE Top 500" przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Następną polską firmą na liście, która uplasowała się na pozycji 8. jest Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka, która wyprzedziła w pierwszej dziesiątce Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Polską Grupę Energetyczną (PGE).

d2muyob
d2muyob

Na drugiej i trzeciej pozycji w rankingu Deloitte, podobnie jak w poprzednich latach, znalazły się węgierski koncern energetyczny MOL i czeska Skoda Auto, podał Deloitte w komunikacie.

"Wśród największych firm w Europie Środkowej nadal dominują firmy energetyczne i paliwowe, które zajęły siedem na dziesięć pierwszych miejsc na liście 'CE Top 500'. Niezmiennie też Polska, wyprzedzając Czechy, utrzymuje największą liczbą spółek w zestawieniu (odpowiednio 161 i 79)" - czytamy w komunikacie.

Firma Deloitte wraz z dziennikiem "Rzeczpospolita" przeprowadziła analizę największych firm w 18 krajach Europy Środkowej i Ukrainie ("CE Top 500" - 500 firm, oraz dodatkowo 50 banków oraz 50 ubezpieczycieli).

Wyniki pokazują, że w 2013 r. przychody ogółem 500 największych firm w tym regionie wyniosły 712 mld euro, co oznacza spadek o 0,4% (3 mld euro) w stosunku do wyniku z 2012 r. Mediana wzrostu przychodów wyniosła 0% w porównaniu do wzrostu 3,3% rok temu i 10% dwa lata wcześniej, co jest wyraźną oznaką dalszego i średnioterminowego trendu spowolnienia, jak podkreśla Deloitte.

d2muyob

"Wyniki po pierwszym kwartale 2014 roku pokazują już spadek średnich przychodów na poziomie -3,1%. Tendencje dotyczące przychodów spółek z regionu są niepokojące i pokazują, że przedsiębiorstwa te odczuwają pogorszenie się warunków gospodarczych oraz geopolitycznych,, co nie pozostaje bez wpływu na ich sytuację" - skomentował Tomasz Ochrymowicz, partner zarządzający Działem Doradztwa Finansowego Deloitte, cytowany w komunikacie.

W rankingu podsumowującym 2013 r. aż 45% przedsiębiorstw zanotowało gorsze wyniki niż rok wcześniej. Największą spółką Europy Środkowej pozostaje PKN Orlen, który wyprzedza węgierski MOL o 9 mld euro. Obaj najwięksi konkurenci w regionie zanotowali spadek przychodów na podobnym poziomie. W przypadku PKN Orlen było to 5,8%, a MOL 5,5% r/r.

"Znaczącą zmianą w pierwszej dziesiątce jest powrót do niej po rocznej przerwie spółki Jeronimo Martins Polska, która uplasowała się na 8. miejscu ze wzrostem przychodów w euro na poziomie 13%. Awans o cztery miejsca był wynikiem efektywnej strategii ekspansji. Kolejne dwie polskie spółki to PGNiG i PGE, odpowiednio na 9. i 10. miejscu. PGNiG odnotowało wzrost przychodów aż o 11,1" - wskazał Ochrymowicz.
Jeronimo Martins Polska w 2013 roku zanotowała 7,8 mld euro przychodów. W pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku właściciel sieci sklepów Biedronka zanotował wzrost sprzedaży o 335 mln euro (o 9,1%) w ujęciu rocznym, przekraczając 4 mld euro.

Jak zwraca uwagę Deloitte, w 2013 r. aż 55% polskich firm zanotowało w omawianym okresie wzrost przychodów, a 40% ich spadki. Polskie firmy wygenerowały 1/3 z 712 mld euro przychodów firm z całej listy "CE Top 500". Największy wzrost przychodów odnotowały spółki z Litwy (6%), reprezentowanej zaledwie przez 13 przedsiębiorstw oraz Rumunii (4,7%). Wzrost spółek rumuńskich częściowo wynikał jednak z aprecjacji leja - wzrosty w walucie lokalnej wyniosły 3,9%.

d2muyob

Według Deloitte, rok 2013 był czasem trudnym dla środkowoeuropejskich spółek, a jak pokazują wyniki za pierwszy kwartał, podobnie będzie także w tym roku.

"Należy spodziewać się, że w przyszłorocznym rankingu, podsumowującym 2014 rok, wyniki największych spółek w regionie będą gorsze niż te prezentowane obecnie. Niestabilna sytuacja geopolityczna odbija się nie tylko na eksporterach produktów spożywczych, ale także największych graczach Europy Środkowej, w tym w szczególności spółkach z branży energetycznej i zasobów naturalnych" - ocenia Ochrymowicz.

Pierwsze miejsce wśród banków obronił PKO Bank Polski. Na drugie z trzeciego miejsca awansował Bank Pekao, wyprzedzając czeski ČSOB. Bank Zachodni WBK po przejęciu Kredyt Banku znalazł się na 7. miejscu (awans z 11.). Wzrost pozycji zanotował również ukraiński bank Oschadbank (z 36. na 24.).
W 2013 roku suma aktywów 50 największych banków Europy Środkowej wzrosła o 2,8%. Mediana wzrostu aktywów dla wszystkich banków wyniosła 1,3% r/r. Największe wzrosty odnotowały banki z Ukrainy (16,3%) i Bułgarii (6,8%), a największy spadek banki z Węgier (-13,5%) i Słowenii (-12,9%). Podobnie jak przed rokiem w zestawieniu największych banków najliczniej reprezentowana jest Polska (15 banków), Czechy i Węgry (po 7 banków) oraz Rumunia (6 banków).

d2muyob

W rankingu ubezpieczycieli na pierwszej pozycji niezmiennie pozostaje PZU, którego pozycja jest niezagrożona, biorąc po uwagę, że w 2013 r. składka przypisana brutto w przeliczeniu na euro wyniosła 3,9 mld euro. Z 2. na 3. miejsce spadła Warta, której składka przypisana brutto wyrażona w euro zmniejszyła się o 16,2% r/r i wyniosła 1,2 mld euro.
Suma składki przypisanej brutto dla 50 największych ubezpieczycieli Europy Środkowej spadła w 2013 średnio o 0,8% (wobec spadku o 0,2% w poprzednim roku). Spadki zanotowano w Rumuni (-7,5%), Słowenii (-1,4%) i Czechach (-1,0%). Polskie spółki ubezpieczeniowe odnotowały średni wzrost w wysokości 0,1%. W sektorze ubezpieczeń koncentracja geograficzna jest jeszcze większa niż w przypadku banków - na Polskę, Czechy, Węgry, Słowenię i Rumunię przypada 42 ubezpieczycieli, którzy znaleźli się w rankingu.

Przy analizie uwzględniono przychody spółek za 2013 r. oraz I kwartał 2014 r. wyrażone w euro po kursie średnim z danego okresu, dla banków - sumę aktywów, dla firm ubezpieczeniowych - składkę przypisaną brutto.

Ósma edycja raportu "CE Top 500" została opublikowana podczas gali na Forum Ekonomicznym w Krynicy i zawiera listę 500 największych firm w oparciu o ich przychody w podziale na 7 sektorów gospodarki (TMT/ Technologie-Media-Telekomunikacja, Sektor publiczny, Farmaceutyki i ochrona zdrowia, Dobra konsumpcyjne i transport, Energetyka i zasoby naturalne, Wyroby przemysłowe, Sektor budowlany). Dodatkowo raport zawiera ranking 50 największych firm ubezpieczeniowych oraz 50 największych banków.

(ISBnews)

d2muyob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2muyob