Deloitte: sytuacja ekonomiczna poprawia się i sprzyja inwestowaniu

Prawie 45 proc. przedstawicieli funduszy private equity z Europy Środkowej ocenia, że w najbliższym półroczu warunki ekonomiczne będą lepsze niż dotychczas - wynika z badania firmy Deloitte. Prawie 60 proc. badanych zamierza inwestować w nowe przedsięwzięcia.

17.10.2013 | aktual.: 17.10.2013 13:21

Jak wynika z najnowszej edycji badania "Deloitte Central Europe Private Equity Confidence Survey", w kręgu zainteresowania przedstawicieli sektora funduszy private equity będą przede wszystkim liderzy rynkowi oraz firmy średniej wielkości. Wcześniejsza, wiosenna edycje tego badania pokazała, iż zaledwie 10 proc. przedstawicieli takich funduszy z Europy Środkowej oceniło, że w najbliższym półroczu warunki ekonomiczne będą lepsze niż dotychczas.

"Obecna edycja pokazuje, że przedstawiciele tego sektora wyraźnie zaczęli odczuwać poprawę sytuacji gospodarczej. Dowodem tego jest wskaźnik optymizmu, który wynosi obecnie 127. To najlepszy wynik od dwóch lat. Jeszcze pół roku wcześniej wskazywał on 101" - powiedział w czwartek na konferencji partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte Mark Jung. Dodał, że po raz pierwszy od czterech lat badanie wykazuje poprawę nastrojów w ciągu dwóch następujących po sobie półroczy.

Jego zdaniem to pozytywna wiadomość, choć inwestorom nadal daleko do optymizmu widocznego w latach przed kryzysem. "Warto zauważyć, że na wzrost indeksu istotny wpływ ma oczekiwana poprawa warunków gospodarczych, a także dostępność finansowania dłużnego" - tłumaczył.

W ostatnim badaniu zmniejszył się odsetek tych, którzy uważają, że warunki się pogorszą. W tej chwili jest to jedynie 2 proc. w porównaniu z 21 proc. na wiosnę i 59 proc. pesymistów rok temu. Jest to najniższy wskaźnik od ponad 6 lat.

O 9 punktów procentowych wzrosła grupa przedstawicieli funduszy private equity, którzy prognozują, że więcej kupią niż sprzedadzą. "Na tym samym poziomie 34 proc. pozostał odsetek osób spodziewających się, że w ich inwestycyjnym portfelu poziomy sprzedaży i kupna będą się równoważyć. Warto zaznaczyć, że niemal podwoiła się liczba tych, którzy przewidują, że ich aktywność na rynku wzrośnie" - przekazał Jung.

45 proc. ankietowanych chce w najbliższym półroczu skupić się na podnoszeniu przychodów przy jednoczesnym cięciu kosztów.

Zdaniem Deloitte po kilku kwartałach stagnacji przyszedł czas na ożywienie. Na nowe inwestycje gotowych jest 59 proc. respondentów, podczas gdy pół roku wcześniej taką wolę wyrażało 35 proc. z nich. O 21 punktów procentowych do 34 proc. zmalał odsetek tych, którzy zamierzają się skupić na zarządzaniu swoim obecnym portfolio. "Ten pozytywny trend wskazuje na zrównoważony poziom optymizmu, co z kolei wpływa na przedstawicieli funduszy private equity, gotowych na nowo podejmować ryzyko inwestycyjne" - wyjaśnił Jung.

Fundusze private equity pozyskują kapitał od inwestorów prywatnych i angażują go średnio- lub długoterminowo w spółki niepubliczne. Chodzi np. o fundusze venture capital, które inwestują kapitał w przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju.

Deloitte przeprowadził badanie wśród specjalistów zajmujących się funduszami private equity działającymi w Europie Środkowej. Ankieta dotyczyła nastrojów i oczekiwań tych funduszy odnośnie rynku transakcyjnego, spodziewanych parametrów transakcyjnych oraz aktywności samych funduszy w okresie od października 2013 r. do marca 2014 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)