Determinacja podaży rośnie?
Poświąteczna sesja na warszawskim rynku terminowym nie przyniosła przełomu. Marcowa seria rozpoczęła kwotowania z poziomu 2 798 pkt, zyskując 3 pkt względem czwartkowego zamknięcia.
Pierwsze minuty handlu zostały wykorzystane przez kupujących, co przełożyło się na osiągnięcie sesyjnego maksimum na pułapie 2 801 pkt, jednak już po godz. 9:00 parkiet zdominowała podaż. Słaby początek sesji na giełdach europejskich niedźwiedzie wykorzystały do wyznaczenia przed godz. 10:00 dziennego minimum na poziomie 2 782 pkt. Pozostała część handlu nie zmieniła sytuacji – kurs FW20H11 poruszał się bokiem poniżej poziomu odniesienia a finisz na wysokości 2 783 pkt oznacza spadek o 0,43%. Baza na koniec dnia jest równa +25 pkt, LOP wzrósł do 113,4 tys. pozycji. Aktywność inwestorów utrzymuje się na świątecznym poziomie – sesyjny wolumen obrotu wyniósł 14,1 tys. kontraktów.
Pierwsza poświąteczna sesja nie przyciągnęła inwestorów na rynek terminowy. Notowania FW20H11 wczoraj spadały, a towarzyszący temu bardzo niski wolumen obrotu (14,4 tys. sztuk) pomniejsza wiarygodność ruchu zniżkowego. Poniedziałkowa przecena kursu kontraktów terminowych zatrzymała się na podwójnym wsparciu wynikającym ze zbieżności średnich kroczących SK-5 oraz SK-15. Obecnie trudno rozstrzygnąć, w którą stronę gracze skierują kurs FW20H11, gdyż z jednej strony oscylacje przy maksimach fali wzrostowej zwykle zapowiadają ruch wzrostowy, a z drugiej strony – mamy praktycznie koniec roku i trudno zgadywać, jakie zamiary mają gracze instytucjonalni po zakończeniu okresu tzw. strojenia okienek (poprawiania wyników kończących okresy kwartalne, półroczne, roczne). Wskaźniki krótkoterminowe poruszają się w strefie neutralnej, a średnioterminowy ADX utrzymuje od kilku sesji stały poziom. Informuje także o występowaniu równowagi sił, co może zaowocować każdym scenariuszem wydarzeń. Wydaje się zatem, że obecnie
postawa wyczekująca na dalszy rozwój wydarzeń ma uzasadnienie, gdyż jak długo kursy będą poruszały się pomiędzy 2 756 – 2 819 pkt, sytuacja techniczna nie powinna ulegnąć istotnej zmianie.
BM Banku BPH