Trwa ładowanie...

Deweloperzy wrzucili niższy bieg. Wynik najgorszy od 9 lat

W 2023 roku deweloperzy rozpoczną budowę ok. 80 tys. mieszkań. To będzie najsłabszy wynik dla branży od 2014 roku.

W tym roku deweloperzy rozpoczną budowę ok. 80 tys. mieszkań. To najsłabszym wynikiem od 9 latW tym roku deweloperzy rozpoczną budowę ok. 80 tys. mieszkań. To najsłabszym wynikiem od 9 latŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
dha17z8
dha17z8

GUS podał, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w lutym 2023 r. spadła o 39,4 proc. rdr.

- Jeśli, co jest wysoce prawdopodobne, obecna dynamika utrzyma się przez cały obecny rok, deweloperzy powinni zamknąć go z wynikiem około 80 tysięcy rozpoczętych lokali, co będzie najsłabszym wynikiem dla branży od 2014 roku - ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy stawiają domy, mają problem z ekipami. Nie ma komu budować?

GUS podał też, że liczba pozwoleń na budowę spadła w lutym spadła o 36 proc. rdr.

dha17z8

Związek tłumaczy, że pojawienie się, wymuszonego przez okoliczności rynkowe, swego rodzaju "banku pozwoleń" sprawiło, że na przestrzeni roku obserwujemy systematyczny spadek liczby wydawanych decyzji.

Inwestorzy wrzucili niski bieg

Istotny jest również terminowy charakter wydawanych decyzji, mogący odwodzić od występowania o pozwolenia co do projektów, których realizacja stoi dziś pod znakiem zapytania. W konsekwencji, inwestorzy wrzucili niższy bieg, jednocześnie oczekując na poprawę warunków rynkowych - zauważa organizacja.

Jako że pozwolenie wydawane jest najczęściej po kilku miesiącach od złożenia wniosku, a obecne uwarunkowania nie zwiastują rychłej poprawy sytuacji rynkowej i nie wydaje się aby inwestorzy ruszyli szturmem do urzędów, należy spodziewać się utrzymania niskiej liczby wydawanych pozwoleń, co najmniej do końca trzeciego kwartału - podał PZFD.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dha17z8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dha17z8