Trwa ładowanie...

Rząd wycofuje się z pomysłu. Minister Buda: jak zabronimy, kupią w Hiszpanii

- Jak ktoś chce kupić mieszkanie inwestycyjnie, nie będziemy tego ograniczać - powiedział w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

- Jak ktoś chce kupić mieszkanie inwestycyjnie, nie będziemy tego ograniczać - powiedział w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda- Jak ktoś chce kupić mieszkanie inwestycyjnie, nie będziemy tego ograniczać - powiedział w środę minister rozwoju i technologii Waldemar BudaŹródło: Adobe Stock
d2cdywg
d2cdywg

- Skupimy się na ograniczeniu kumulowania zakupów przez jedną osobę w jednej inwestycji. Jeśli ktoś chce kupić większą liczbę mieszkań, ale w ramach różnych inwestycji, to to już nie jest groźny proceder. Tu nie będziemy inwazyjni - zastrzegł szef resortu rozwoju.

Według wcześniejszych zapowiedzi MRiT z drugiej połowy stycznia, instytucje, fundusze inwestycyjne czy indywidualni inwestorzy posiadający co najmniej pięć mieszkań mogliby zakupić kolejne nie częściej niż raz na rok. Zakup szóstego lub kolejnego mieszkania miałby się wiązać z zapłatą wyższego podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc., przy czym podatek byłby stosowany także przy transakcjach na rynku pierwotnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Patodeweloperka. Ekspert odpowiada: każdy ma wybór, to nie jest PRL

"Jak zabronimy, kupią mieszkania w Hiszpanii"

Szef MRiT w środę w Programie I Polskiego Radia był pytany, czy fundusze skupujące hurtowo mieszkania zostaną obłożone podatkiem. - Musimy ten rynek ustabilizować, nie może być nadmiernego popytu generowanego - wskazał minister.

d2cdywg

Jak mówił Waldemar Buda, chce, żeby mieszkania trafiały do osób, które "szukają pierwszego, zamiany na większe mieszkanie". - To jest klient docelowy. Tak powinien być traktowany przez deweloperów, sprzedających. Reszta wzmacnia rynek, ale ma charakter, można powiedzieć, drugorzędny - stwierdził.

Pytany o ewentualne opodatkowanie osób, które kupują np. 6-7-10 mieszkań, powiedział: - Dzisiaj mamy problem z kupującymi, jeżeli tacy ludzie nie pojawią się na rynku, nie będą kupować, to za chwilę deweloperzy przestaną budować. Dodał, że wówczas może dojść do sytuacji, w której "będziemy mieć ogromny dołek w budowaniu mieszkań".

- Jeżeli zabronimy też takim osobom kupować, to kupią w Hiszpanii, we Włoszech, w Szwajcarii. Też tego byśmy nie chcieli, żeby kapitał wypływał z Polski - powiedział Waldemar Buda. Według niego z jednego wybudowanego mieszkania, później wyremontowanego, "wraca do państwa nawet 30 proc.".

- To się całej gospodarce opłaca, bo firmy budowlane wykańczają takie mieszkania, później jest większy rynek najmu - stwierdził minister.

d2cdywg

Rozwiązania dot. ograniczeń w nabywaniu mieszkań mają zostać dołączone w trakcie prac sejmowych w formie autopoprawki do projektu ustawy ws. "Bezpiecznego kredytu o stałej stopie". Chodzi m.in. o wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych obejmujący zakup większego pakietu mieszkań w ramach jednej inwestycji. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i funduszy inwestycyjnych.

"Wybudowane mieszkania nie znajdują klientów"

Buda pytany w środę w Programie I Polskiego Radia, czy program mieszkaniowy zakładający wprowadzenie bezpiecznego kredytu o stałej stopie nie spowoduje wzrostu cen mieszkań, odpowiedział, że "mieszkań buduje się 230-240 tys. rocznie, a ten program trafi do ok. 30 tys. rocznie". W jego ocenie "te 30 tys. nie zrobi różnicy".

Szef MRiT stwierdził, że dzisiaj mamy sytuację, gdy wybudowane mieszkania nie znajdują swoich klientów. - Deweloperzy wygaszają budowy, nie rozpoczynają nowych, bo nie widzą strumienia klientów - uważa Buda.

W opinii ministra powinniśmy się liczyć raczej z obniżką cen, ze stabilizacją. - Ceny nie rosną od kilku miesięcy i nie powinny rosnąć z tego powodu, że będzie kredyt 2 proc. - ocenił Buda. Jak dodał, "w 2022 r. wybudowaliśmy rekordowo dużo mieszkań i raczej martwimy się, żeby deweloperzy w związku z problemem popytowym nie ograniczali kolejnych budów".

d2cdywg

Buda o pomyśle PO: to absolutna patologia

Pytany o program Platformy Obywatelskiej, który zakłada m.in. kredyt 0 proc. o maksymalnej wartości 600 tys. zł dla osób do 45. roku życia, nazwał go "bezczelnym kłamstwem". - To jest absolutna patologia, to jest nie do wprowadzenia - powiedział.

Program Pierwsze Mieszkanie, który został przyjęty w połowie marca przez rząd, składa się z dwóch filarów – bezpiecznego kredytu o stałej stopie i Konta Mieszkaniowego.

Z bezpiecznego kredytu oraz Konta Mieszkaniowego będzie mógł skorzystać każdy, kto nie ukończył 45. roku życia, nie posiada i nie miał mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku przy bezpiecznym kredycie 2 proc., spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2cdywg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cdywg