DGA uruchamia spółkę doradczą dla upadających firm

08.01. Warszawa (PAP) - DGA uruchomiło spółkę DGS Centrum Sanacji Firm, która ma zajmować się doradztwem przy niewypłacalności i upadłości firm. Giełdowa spółka przewiduje, że...

08.01.2013 | aktual.: 08.01.2013 15:38

08.01. Warszawa (PAP) - DGA uruchomiło spółkę DGS Centrum Sanacji Firm, która ma zajmować się doradztwem przy niewypłacalności i upadłości firm. Giełdowa spółka przewiduje, że liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w Polsce będzie w kolejnych latach rosła bardzo dynamicznie m.in. przez planowane zmiany w prawie.

"DGA Centrum Sanacji Firm będzie zajmowała się doradztwem przy niewypłacalności lub upadłości zarówno przed, jak i po jej ogłoszeniu. Chcemy zbudować sieć ekspertów wspierających firmy w tarapatach. Według naszych analiz nie ma wątpliwości, że w Polsce ilość upadłości będzie rosła lawinowo" - powiedział na wtorkowej konferencji Andrzej Głowacki, prezes DGA.

Głowacki dodał, że docelowo DGA ma mieć 24 proc. akcji nowej spółki, a pozostałe udziały będą należały do partnerów - syndyków i doradców.

"Przed Nowym Rokiem wysyłaliśmy zaproszenia do współpracy. Odzew był bardzo duży" - wyjaśnił prezes.

Zdaniem Głowackiego liczba upadłości w Polsce jest niewielka na tle innych krajów europejskich. Z analiz DGA wynika, że ilość postępowań upadłościowych w naszym kraju będzie dynamicznie rosła.

"W Polsce upadłości jest bardzo mało. Każdego roku wyrejestrowuje się ok. 300 tys. podmiotów z czego upadłością kończy się zaledwie 0,27 proc. Dla porównania w Austrii ten wskaźnik wynosi 34 proc., we Francji 27 proc. a w Irlandii 12 proc. Ta różnica wynika z naszych rozwiązań prawnych, dużego skomplikowania procedur oraz braku wiedzy u przedsiębiorców" - powiedział.

"Według naszych analiz nie ma wątpliwości, że w Polsce ilość upadłości będzie rosła lawinowo. Będzie temu sprzyjała m.in. planowana zmiana prawa" - dodał.

Głowacki spodziewa się, że zmiany w prawie upadłościowym mogą zostać przyjęte przez Sejm przed wakacjami.

"Widać determinację ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie. Powołany przez ministra zespół opublikował w grudniu wyniki swoich analiz, z których wynika, że zmiany w prawie upadłościowym mogą iść w kierunku położenia większego nacisku na restrukturyzację firm i uproszczenie procedur" - powiedział.

Prezes Głowacki poinformował, że restrukturyzacja grupy DGA jest na ukończeniu.

"Jesteśmy na finiszu działań restrukturyzacyjnych DGA. Restrukturyzujemy też spółkę R&C Union i mogę potwierdzić, że branża restauracyjna, w której działa ta firma jest trudna" - powiedział.

Prezes dodał, że planuje zmianę modelu biznesowego portalu Fast Deal.

"Zakupy grupowe to nie jest już tak gorący temat jak parę lat temu, ten projekt nie trafi na rynek NewConnect jak kiedyś planowaliśmy. Pracujemy nad zmianą koncepcji dla tego biznesu" - powiedział.

DGA nadal czeka na decyzje administracyjne w sprawie utworzenia z Krajowym Funduszem Kapitałowym i W Investments funduszu inwestującego w innowacyjne projekty. Do funduszu miało trafić łącznie 40 mln zł.

"Nie spieszy nam się z tym projektem, ponieważ nie widzimy interesujących inwestycji. Na rynku brakuje interesujących, innowacyjnych pomysłów na biznes" - dodał. (PAP)

kuc/ ana/

Źródło artykułu:PAP
usługigiełdaspółka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)