Dla kogo indywidualny rozkład czasu pracy?

Pracodawca będzie mógł wyznaczyć różne godziny pracy w tygodniu, natomiast osoby opiekujące się dzieckiem składać wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy

Dla kogo indywidualny rozkład czasu pracy?

Pracodawca będzie mógł wyznaczyć różne godziny pracy w tygodniu, natomiast osoby opiekujące się dzieckiem składać wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy - informuje "Rzeczpospolita".

Rząd w celu ochrony istniejących miejsc pracy, uwzględnił większość postulatów strony społecznej i przekazał je do konsultacji.

Ustalony przez pracodawcę rozkład czasu pracy będzie mógł przewidywać rozpoczynanie pracy nawet w tej samej dobie bez ryzyka uznania jej za pracę w godzinach nadliczbowych, o ile od zakończenia do rozpoczęcia pracy minie 11 godzin.

- Przepis ten pozwoli na takie organizowanie pracy, by jednego dnia pracownik podejmował swoje obowiązki o dziewiątej rano, a następnego od godziny siódmej. Mankamentem proponowanego rozwiązania jest to, że nie będzie potrzebna zgoda pracownika na ruchome godziny rozpoczynania pracy. Nie zawsze takie rozwiązanie musi być dla niego korzystne - mówi dla "Rzeczpospolitej" Marcin Zieleniecki, ekspert Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Przed nadużyciami pracodawców może uchronić się pracownik, opiekujący się dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 14. roku życia. Taka osoba może złożyć wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy. Pracodawca musi wniosek uwzględnić, pod warunkiem, że jego realizacja będzie możliwa.

prawo pracyfirmaprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)