Trwa ładowanie...

Dla kogo polski rynek pracy jest atrakcyjny?

W 2011 roku polski rynek pracy powiększył się o tysiące pracowników ze Wschodu

Dla kogo polski rynek pracy jest atrakcyjny?Źródło: Thinkstock
d3fd75p
d3fd75p

W 2011 roku polski rynek pracy powiększył się o tysiące pracowników ze Wschodu. Prawie połowa imigrantów przybyła do nas z Ukrainy. Pojawia się zatem pytanie: co mają Polacy, czego Ukraińcom brak?

Według danych MPiPS w 2011 roku wydano 40 tysięcy zezwoleń na pracę. Niemal połowa imigrantów zarobkowych pochodzi z Ukrainy (46%). Na dwóch kolejnych miejscach plasują się Chiny (14%) i Wietnam (6%). Od innego naszego sąsiada – Białorusi – pochodzi tylko 4% pracowników.

Polski rynek pracy jest dla Ukraińców tym, czym dla nas rynek niemiecki lub brytyjski. Podstawowym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o pracy za granicą są wyższe zarobki. Według danych Ukraińskiego Urzędu Statystycznego średnia pensja na Ukrainie wyniosła w styczniu 2012 roku równowartość ok. 1 000 PLN, podczas gdy w Polsce – ponad 3 600 PLN.

Bezrobocie na koniec 2011 roku wyniosło na Ukrainie 8,5%, podczas gdy w Unii Europejskiej osiągało średnio 10%. Oficjalne statystyki Kijowa nie uwzględniają jednak specyficznych, bezpłatnych urlopów. Pracodawcy odsyłają na nie swoich pracowników, gdy nie są w stanie zapłacić im pensji. Z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że w takiej sytuacji jest ponad 2,6 mln mieszkańców Ukrainy. Gdyby uwzględnić bezpłatne urlopy w statystykach, wówczas wskaźnik bezrobocia wzrósłby do 24%.

Dużym problemem na Ukrainie jest także notoryczne niepłacenie pensji swoim pracownikom. Według danych ukraińskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu, w połowie 2011 roku firmy zalegały swoim pracownikom z zapłatą ponad 100 mln EUR. Jednocześnie fundusz płac w gospodarce ukraińskiej wyniósł w tym samym czasie ponad 1 mld EUR. Oznacza to, że ok. 10% pensji Ukraińców nie jest wypłacane.

d3fd75p

Dla kogo polski rynek pracy jest atrakcyjny? Co przyciąga do Polski poszczególne nacje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule „Pracownicy zza wschodniej granicy” w portalu rynekpracy.pl.

Redakcja rynekpracy.pl

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d3fd75p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fd75p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj