Dlaczego pięćdziesięciolatek wypada z rynku pracy?
Aż 10 mln Polaków po 50. roku życia nie korzysta z internetu. Nie poprawia to bynajmniej ich pozycji na rynku pracy
26.10.2010 | aktual.: 26.10.2010 11:36
Pięćdziesięciolatek bez netu – wypada z rynku pracy! Aż 10 mln Polaków po 50. roku życia nie korzysta z internetu. Nie poprawia to bynajmniej ich pozycji na rynku pracy. Cyfrowy analfabetyzm często kończy się wykluczeniem zawodowych. Bo firmy nie chcą zatrudniać ludzi zamkniętych na nowości i zmiany.
Mariusz Andrzejewski, trener i konsultant kadry menedżerskiej, niemal codziennie uczestniczy w projektach rekrutacyjnych realizowanych przez duże międzynarodowe koncerny działające w Polsce. Podczas rozmów kwalifikacyjnych ma zwyczaj pytać kandydatów, jak sobie radzą z internetem i e-mailami. Przy czym dla specjalisty nie ma znaczenia to, czy stanowisko, o które walczą, faktycznie wymaga interesowania się stronami www i pocztą elektroniczną.
- Na podstawie stosunku do komputera, internetu i nowoczesnych technologii łatwo możemy określić profil pracownika: czy jest otwarty, elastyczny i chętny zmianom, czy przeciwnie – już dawno wpadł w rutynę i przestał się rozwijać – tłumaczy ekspert.
Jeśli Andrzejewski się nie myli, wolno chyba zaryzykować twierdzenie, że tzw. generacja 50 wybrała zbiorowe samobójstwo – rzecz jasna, w sensie pracowym i karierowym.
Polacy w wieku 50 i więcej lat są w przeważającej większości cyfrowymi analfabetami – wynika z Raportu otwarcia Koalicji „Dojrzałość w sieci” – Między alienacją a adaptacją. Polacy 50+ wobec internetu. Spośród niespełna 13 mln obywateli po pięćdziesiątce ponad 10 mln (78 proc.) nie używa internetu. Dla porównania: wśród osób w wieku 16-49 lat użytkowników ten odsetek jest o 50 pkt proc. wyższy. Pokolenie 50+ stanowi 42 proc. dorosłych Polaków, ludzie z tej grupy to tylko 18 proc. internautów i aż 65 proc. spośród niekorzystających dorosłych. Pod względem korzystania z sieci przez starsze grupy wiekowe zajmujemy ostatnie pozycje wśród krajów Unii Europejskiej.
Raport Koalicji „Dojrzałość w sieci” został opracowany przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie UPC.
MS