Dlaczego polskie proszki do prania różnią się od niemieckich
Po publikacji artykułu pokazującego, że proszki do prania na rynkach Europy
Zachodniej są wyższej jakości od polskich, otrzymaliśmy odpowiedź z
Polskiego Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków i Środków Czystości.
Według wyników badań porównujących jakość proszków do prania na kilku rynkach europejskich, zleconych przez Świat Konsumenta renomowanemu laboratorium, proszki do prania tych samych marek różnią się w poszczególnych krajach. Wiele polskich gospodyń domowych jest przekonane, że niemieckie proszki są lepsze od polskich. Producenci proszków twierdzili, że to jeden z rynkowych mitów, z jakim trudno walczyć. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły jednak, że jest w nim sporo prawdy.
Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości nie kwestionując wyników badań, wyjaśnia skąd mogą się brać różnice. W nadesłanym do Handel-net oświadczeniu Stowarzyszenie napisało: "Producenci proszków do prania, chcąc w jak najszerszym zakresie spełnić oczekiwania konsumenta, dostosowują produkty do zwyczajów i upodobań mieszkańców danego kraju tak, aby dostarczyć na rynek produkty jak najlepiej odpowiadające potrzebom użytkowników.
Potrzeby te w poszczególnych krajach są różne. Główne różnice dotyczą zapachu oraz sposobu stosowania proszków: temperatury prania, ilości prania jednorazowo wkładanego do pralki oraz częstotliwości prania bielizny i odzieży. Dostosowując do powyższego receptury swoich wyrobów producenci zapewniają, że skuteczność produktów wprowadzanych na rynek polski (przy uwzględnieniu zalecanego dozowania) jest taka sama jak w przypadku analogicznych proszków sprzedawanych na innych rynkach.
_ Jedną z cech proszków do prania jest stopień ich skoncentrowania. W krajach zachodnioeuropejskich proces koncentracji proszków rozpoczął się kilkanaście lat temu, w Polsce, podobnie jak w większości pozostałych krajów Europy Środkowej, dopiero przed kilkoma laty. Mając na uwadze fakt, że jest to proces przebiegający stopniowo, wymagający edukacji mającej zmienić po pewnym czasie przyzwyczajenia konsumenta, dawki proszku zalecane na jedno pranie są jeszcze w Polsce większe niż w niektórych innych krajach. Zastosowanie ich pozwala uzyskać taką samą efektywność prania jak przy użyciu proszku tej samej marki sprzedawanego w innych krajach _ - stwierdza dr Anna Oborska dyrektor ds. techniczno-legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków i Środków Czystości.
JS