Dlaczego warto oszczędzać?

Ostatnie badania pokazują, że Polacy nie są skłonni do oszczędzania. Ponad połowa z nich woli na bieżąco wydawać swoje dochody. To bardzo niepokojąca sytuacja, bo świadczy o nikłej wiedzy społeczeństwa na temat racjonalnego zarządzania swoim budżetem.

Dlaczego warto oszczędzać?

27.12.2012 | aktual.: 14.03.2016 13:56

Gromadzenie oszczędności ma wiele zalet, nie tylko osobistych, ale i takich, które pozytywnie wpływają na gospodarkę kraju. Tych atutów według NBP może nie dostrzegać aż 20 milionów Polaków, którzy nie posiadają żadnych oszczędności. Z czego to wynika? Być może przyczyna leży w braku podstawowej wiedzy na wczesnym etapie życia na temat oszczędzania, a następnie popularyzacji tej wiedzy wśród dorosłych. Efektem jest nieumiejętność ekonomicznego zarządzania swoimi pieniędzmi, nieznajomość metod i instrumentów sprzyjających oszczędzaniu, a także niewykorzystywanie programów i aplikacji komputerowych ułatwiających planowanie domowego budżetu.

Czym jest oszczędzanie?

Oszczędzanie to gromadzenie środków w celu realizacji planowanych wydatków w przyszłości. Efektywne oszczędzanie to takie, które nie pozwala gromadzonym środkom tracić na wartości. Oszczędności można lokować w rozmaitych instrumentach, ale niektóre z nich są bardzo ryzykowne (akcje, waluta obca, fundusze inwestycyjne)
, więc najdogodniejszymi formami są bezpieczne inwestycje np. lokaty bankowe, które gwarantują atrakcyjny zysk na oszczędzaniu.

Motywów skłaniających do odkładania pieniędzy może być wiele i są one zależne od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Określenie celu, jaki chce się osiągnąć poprzez oszczędzanie jest najlepszą motywacją do działania. Najczęstszą przyczyną, dla której się oszczędza jest chęć podniesienia poziomu życia, czyli pragnienie zakupu czegoś, co w obecnej sytuacji leży poza możliwościami finansowymi. Innym popularnym motywem oszczędzania jest bezpieczeństwo. Wiele osób oszczędza na tzw. czarną godzinę, czyli na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych (np. utrata pracy, choroba). Jeszcze inni gromadzą oszczędności dla najbliższych, chcąc im zapewnić pomoc w życiu, a jeszcze inni odkładają pieniądze na starość, zabezpieczając swój byt w odległej przyszłości. Osoby z zasobniejszymi portfelami często wybierają oszczędzanie dla przyszłych dochodów. Jeśli zgromadzone przez nich środki są wysokie, dzięki oprocentowaniu oszczędności np. na lokatach bankowych mogą stać się tzw. rentierami i czerpać korzyści z
wypłaty samych odsetek.

Dlaczego warto oszczędzać?

Korzyści z oszczędzania są oczywiste. Dzięki gromadzeniu oszczędności można się wzbogacić, czyli zrealizować marzenia o zakupach dużej wartości, na które nie można sobie pozwolić z bieżących wydatków. Oszczędzanie jest korzystniejsze od pożyczek bankowych, bo choć na realizację celu trzeba trochę poczekać, zakup nie jest obciążony dodatkowymi opłatami ani nie wymaga regularnego odkładania środków (oszczędzanie można zawiesić na trudniejszy czas). Kredyt bankowy wiąże się z koniecznością płacenia odsetek, co znacznie powiększa koszt wymarzonego zakupu. Dodatkowo, jeśli oszczędzanie ma formę lokaty bankowej, zgromadzone na niej środki rosną i skracają czas oczekiwania na uzbieranie kwoty niezbędnej do realizacji zaplanowanego celu, tym bardziej, że przyrost na lokacie może wynieść aż 5,65% (lokata Direct+ oferowana przez Santander Consumer Bank).

Przyśpiesz swoje oszczędności - wypełnij formularz przez internet »* * Oszczędności to przede wszystkim bezpieczeństwo – osobiste i rodzinne. Pozwalają zminimalizować stres związany z niepewną przyszłością. Atutem oszczędzania jest także wymiar bardziej ogólny, związany z pozytywnym wpływem na gospodarkę kraju. Oszczędzanie z wykorzystaniem instrumentów bankowych sprawia, że pieniądze nie leżą bezczynnie, ale biorą udział w procesach napędzających gospodarkę. Samo wydatkowanie zgromadzonych oszczędności może pozytywnie wpływać na poziom PKB poprzez generowanie popytu na pewne dobra.

Jak mądrze oszczędzać?

Oszczędzać należy z głową. Plan oszczędnościowy powinien być dostosowany do swoich potrzeb i możliwości. By go stworzyć, warto przeprowadzić dokładną analizę swoich wydatków i poszukać oszczędności wśród części z nich (poprzez wykluczenie lub zmniejszenie niektórych pozycji). Efektywne oszczędzanie nie powinno zbytnio obciążać budżetu.

Racjonalne oszczędzanie powinno się również opierać na bezpiecznych inwestycjach. Gwarancja, że zaoszczędzone do tej pory środki są bezpieczne jest niezwykle istotna, więc warto wspomóc oszczędzanie np. długoterminową lokatą bankową Direct + , która nie tylko zabezpieczy ale i powiększy środki nawet o 5,65% w skali roku. Tak atrakcyjna oferta proponowana przez Santander Consumer Bank pozwala mieć nadzieję, że Polacy wkrótce w większym stopniu odkryją zalety oszczędzania i zmienią swoje dotychczasowe konsumpcyjne przyzwyczajenia.

Anna Kuliberda

Wybrane dla Ciebie