Trwa ładowanie...

Dlaczego zagraniczne firmy uciekają z Polski?

Coraz więcej zagranicznych inwestorów zamyka swoje fabryki w Polsce i zwalnia pracowników. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", decyzję o likwidacji w Polsce swoich fabryk rozważa czterech inwestorów z branży motoryzacyjnej. Z kolei firmy, które dopiero miały budować u nas fabryki, zaczynają się wycofywać z tych projektów.

Dlaczego zagraniczne firmy uciekają z Polski?Źródło: AFP, fot: Carl de Souza
d1x5slx

O przenosinach do Rumunii poinformowała już firma Takata-Petri produkująca części dla przemysłu motoryzacyjnego. Do sierpnia zakład z Wałbrzycha zwolni ponad pół tysiąca osób. W październiku swoją fabrykę ma zamknąć także SEWS Polska należąca do japońskiego koncernu Sumitomo. Firma produkująca na Dolnym Śląsku kable elektryczne dla Toyoty również trafi do Rumunii.

Zdaniem ekspertów, to kryzys zmusza inwestorów do ostrego cięcia kosztów, a Polska przestała być już krajem tak tanim jak wcześniej. Jedną z przyczyn jest także wzrost płac - tylko w zeszłym roku o 10% -12%. Inwestorów niepokoi także silny złoty, który sprawia, że produkcja staje się droższa. Ponadto inwestorzy obawiają się podniesienia podatków.

d1x5slx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x5slx