Długi płacono przez 30 lat. Olimpiady, które przekroczyły swój budżet
Brazylia zmaga się z najtrudniejszą od lat 30. ubiegłego wieku recesją, a wydatki na organizację olimpiady w Rio już przekroczyły wstępne założenia. Kraj ten nie jest jednak jedynym, który borykał się z problemami finansowymi po przygotowaniach do tak dużej imprezy sportowej. Zobacz, które olimpiady wielokrotnie przekroczyły planowany budżet i ile lat spłacano długi.
Organizując duże imprezy sportowe rządzący przekonują społeczeństwo, że inwestycje zostaną przecież na miejscu, a wydatki poniesione na przygotowania zwrócą się w postaci przychodu ze sprzedaży biletów, licencji, opłat za wyłączność sponsoringu, praw do transmisji telewizyjnych czy pamiątek dla turystów - miasto czy też państwo nie dołoży do tego złotego interesu ani centa. Jednak według badań Uniwersytetu Oksfordzkiego, które nie obejmowały kosztów infrastruktury, wszystkie olimpiady organizowane w latach 1968-2012 przekroczyły budżet średnio o 179 proc. Dla miasta i państwa organizacja takich imprez to jeden z najbardziej ryzykownych finansowo biznesów.
Gigantyczne wydatki zaczęły zniechęcać do organizacji tak wielkich imprez kraje wysokorozwinięte, zastąpiły je jednak państwa rozwijające się, często niedemokratyczne, które nie zważają, ani na finansowe, ani na społeczne koszty przedsięwzięcia.
Oto jak z organizacją tegorocznej olimpiady radzi sobie finansowo Brazylia i o ile przekroczyli swój budżet inni organizatorzy igrzysk.